Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Опровергаха теорията, че стомашните бактерии предизвикват аутизъм

14 ноември 2021, 10:41 часа • 7753 прочитания

Промените в чревния микробиом при децата не причиняват аутизъм, а стават негово следствие, твърдят изследователи от Университета на Куинсланд (Австралия). Статията на учените е публикувана в изданието Cell.

Чревната микробиома на децата с аутизъм е различна от тази на невротипичните деца. Това е довело до появата на теория, че промени в състава на чревните бактерии могат да бъдат причина за аутизъм. Въз основа на това предположение някои специалисти предлагат лечение на аутизъм с фекални трансплантации от здрави деца и други методи за промяна на микробиотата.

Авторите на новото изследване са използвали проби от изпражнения от 99 деца с аутизъм и техните братя и сестри, както и проби от изпражнения от 97 странични деца. Учените също така събрали данни за начина на живот и храненето на децата.

Оказало се, че нито съставът на микробиома, нито неговото разнообразие са свързани с аутизма. Въпреки това децата с разстройства от аутистичния спектър са по-склонни да бъдат придирчиви към храната си и предпочитат ограничен набор от храни, което е потвърдено от по-ранни проучвания. В резултат на това техният микробиом е по-малко разнообразен и децата по-често се сблъсквали с запек, диария и други храносмилателни проблеми.

Хиляди деца погрешно диагностицирани с аутизъм

По такъв начин съставът на микробиома не води до аутизъм, а е следствие от него поради хранителните навици на децата, заключават учените.

Изследователите призовават родителите да бъдат по-критични към съмнителните лечения на аутизма и да се стараят да направят хранителния прием на детето си възможно най-разнообразен - липсата на хранителни вещества може сериозно да повлияе на бъдещото му здраве.

 

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес