Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Окото на Сахара – как е възникнало такова странно образувание?

21 януари 2023, 13:00 часа • 11552 прочитания

Окото на Сахара, известно още като структурата Ришат, е голямо кръгло геоложко образувание в пустинята Сахара в Мавритания. То обхваща внушителните 40 километра в диаметър и се смята, че е образувано от ерозия и издигане.

Въпреки че изглежда като ударен кратер, това е по-скоро пример за геоложка структура, наречена симетрична антиклинала – вид гънка в скални слоеве, която е била изложена на геоложки процеси и ерозия. Освен че е впечатляваща на сателитни изображения или дори за местна обиколка, структурата Ришат е проучена и от геолози, за да разберат геологията на региона, а като цяло това е едно от най-зрелищните геоложки образувания на планетата.

Окото на Сахара се намира в доста отдалечен район в Сахара и първите хора, които са забелязали нещо странно в него преди въздушните снимки, вероятно не са знаели колко странно е всъщност. Ето защо 40-километровата формация не е получила много внимание, докато астронавтите не съобщили за нея, и след това тя се е превърнала в едно от най-известните уникални места на планетата.

Топографска реконструкция (в мащаб 6:1 по вертикалната ос) от сателитни снимки. Изкуствено оцветяване, както следва: основна скала = кафяво, пясък = жълто/бяло, растителност = зелено, солени седименти = синьо NASA/JPL/NIMA

Структурата представлява ерозирали геоложки открити седиментни и магмени скали, които изглеждат като концентрични пръстени. Центърът на структурата се състои от варовиково-доломитен шелф, който обхваща километрова силициева брекча и е пронизан от базалтови пръстеновидни диги, кимберлитни интрузии и алкални вулканични скали.

Както споменахме, Окото на Сахара е антиклинала – вид геоложка гънка, в която слоевете на скалата са огънати нагоре, като куполообразна структура.

Диаграма на съставните части на антиклинала Brews ohare / CC BY-SA 3.0

Това е обратното на синклинала – гънка, в която слоевете скала са огънати надолу.

Антиклинала и синклинала Pearson Scott Foresman / Public Domain

Антиклиналите може да се образуват от тектонски процеси, които създават сили, които избутват скалата нагоре, или от ерозия, която премахва по-меките слоеве от скалата, оставяйки след себе си по-грубите, куполообразни породи. Окото на Сахара е един от най-известните примери за симетрична антиклинала.

Структурата Рикшат е забележителна особеност, но дълго време тя погрешно била смятана за кратер. Намира се в платото Адрар в Сахара, близо до град Уадан, в Западна Централна Мавритания, Северозападна Африка. Тя носи още името структурата Ришат, тъй като на местния диалект Ришат означава „перо“; на арабски е известна също като „тагензе“ – термин, използван за кръглия отвор на кожен мях, използван за вадене на вода от местни кладенци.

ESA

Разгадаването на произхода на Окото на Сахара не е било съвсем лесно – то е изследвано от много геолози, но не е издало лесно своите тайни.

Окото на Сахара е един от най-впечатляващите геоложки обекти в света и не е трудно да се разбере защо е избрано за едно от първите 100 обекта на геоложкото наследство, регистрирано от Международния съюз на геоложките науки (IUGS) като едно с най-високата научна стойност. Въпреки това, за разлика от други забележителни геоложки структури, то е по-зрелищно, когато се гледа отдалече, отколкото отблизо.

ВИЖТЕ ОЩЕ: "Живите камъни" в Румъния "раждат" нови и растат с 5 см на всеки 1000 години

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес