Батагайският кратер, или просто Батагайка – огромна дупка в дълбините на руския Далечен изток, се е отворила само за няколко десетилетия поради топенето на Вечната замръзналост. Десетилетия по-късно, с изменението на климата този белег на планетата продължава да расте, съобщават Reuters и IFL Science.
Още: Друидски коледни традиции: вечнозелени растения, бъдници и зимно слънцестоене
Още: Научните пробиви през 2024 г. според сп. Science
Бездната, известна като най-големия кратер от вечна замръзналост на Земята, се намира в република Саха (Якутия) сред Черския хребет – верига от планини в Североизточен Сибир между река Яна и река Индигирка.
Stunning drone footage has revealed details of the Batagaika crater, a one kilometer long gash in Russia's Far East that forms the world's biggest permafrost crater.
— Reuters (@Reuters) July 21, 2023
Scientists say Russia is warming at least 2.5 times faster than the rest of the world https://t.co/XqPNeRhn6Y pic.twitter.com/SOYHMFxu1a
Още: Сатурналии: Как един езически римски фестивал проправя пътя за съвременната Коледа
Още: Археологическите находки, които ни изумиха през 2024 г. (ВИДЕО и СНИМКИ)
Местните го наричат „Вратата към подземния свят“ – и е лесно да се разбере защо. Тази огромна рана в Земята с форма на попова лъжичка е дълбока до 100 метра и дълга около 1 километър, заобиколена от гъстите бореални гори на провинциална Русия.
За първи път за пропадането става известно през 60-те години на миналия век, когато обилното обезлесяване в района нарушава Вечната замръзналост, отслабвайки земята.
Още: Коледни митове: Езическият произход на коледната елха
Още: Коледни митове: Йолакьотурин – коледната котка (ВИДЕО)
Туркменистан иска да гаси "Вратата на ада"
Година след година дупката става все по-голяма. Някои изследвания предполагат, че тя може да се разширява със скорост от 10 до 30 метра на година. Смята се, че това разширяване е резултат от изменението на климата в района, водещо до по-топли лета и по-кратки зими, което носи лоши новини за вечно замръзналата почва.
Още: Северният магнитен полюс отново се измести. Ето защо това има значение
Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените
В други части на Русия също се наблюдава необичайна геоложка активност поради покачващите се температури. През лятото на 2020 г. в Северозападен Сибир се появи огромна дупка с диаметър над 20 метра и дълбочина повече от 30 метра. Кратерът се появил вследствие на взрив на метан.
За щастие подобни понори и мегасрутвания в Сибир досега са докладвани само в отдалечени и необитаеми места. Те обаче лесно биха могли да се превърнат в заплаха за хората и инфраструктурата, ако се появят в застроена зона.
Отвори се огромна карстова пещера и погълна имуществото на смолянчанин
Други места не са имали този късмет. През 2021 г. около 100 дупки се появиха в две села недалеч от столицата на Хърватия Загреб, някои от които – изключително близо до къщите на хората.