Археолози от Университета в Ексетър за първи път откриха римска пътна мрежа, която обхваща Девън и Корнуол. Пътят свързва значителни населени места с военни крепости в двата окръга, както и по-широката зона на югозапад.
Учените са използвали лазерни сканирания, събрани като част от Националната програма LiDAR на Агенцията за околна среда. Използвайки сложни техники за географско моделиране, които включват риска от наводнения, изследователите са успели да очертаят пълния обхват на мрежата, пише ScienceDaily.
Изследването е разкрило, че Ексетър е бил далеч от главната артерия на тази мрежа, а малкият град Норт Тотън в Девън е бил от по-стратегическо значение със своите връзки като приливните естуари на север и юг от Бодмин и Дартмур. Резултатите от изследването са описани подробно в статия в списание Journal of Computer Applications in Archaeology.
Проучването е ръководено от д-р Кристофър Смарт и д-р Жоао Фонте, специалисти по наследството на Римската империя в Катедрата по археология и история в Университета на Ексетър.
Националната програма LiDAR е проведена между 2016 и 2022 г. от Агенцията по околна среда и е обхванала цяла Англия. Преди това само 11% от Девън и Корнуол са били изобразени на картите. Работейки с доброволци, учените от Ексетър са открили около 100 километра допълнителни пътища.
Въпреки че това представлява значителен напредък, цялостната картина оставала фрагментирана, като големи части от картата не показвали никакви доказателства за римски пътища. Учените разработили прогнозен модел, който може интелигентно да запълни празнините по отношение на вероятното оформление на мрежата.
Новите участъци от римски пътища в Югозападна Великобритания, идентифицирани чрез данните от Националната програма LiDAR за 2022 г. Parcero-Oubina et al.
Използвайки подход, базиран на пътища с най-ниски разходи – оптималните връзки между две или повече точки – и други методи екипът започнал да очертава първични и вторични „възли“ в двата окръга.
Те включвали постоянни военни укрепления, включително известните крепости Олд Бъроу и Бийкън в Мартинхое, както и Ексетър и Норт Тотън. Изследователите успели да установят 13 километра римски път, предсказани от модела.
В последната фаза екипът разширил пътната мрежа извън известните римски обекти, като предложил алтернативни маршрути. Това довело до откриването на нови точки, особено в западната част на Корнуол.
Д-р Фонте отбелязва, че мрежата вероятно включва праисторически, римски военни и граждански пътища. По думите му тя е служила не само за военни цели, улеснявайки движението на транспорт с животинска тяга и избягвайки зоните на наводнения.
Откритието може да предскаже неизвестни места за заселване и да подтикне към преосмисляне на инфраструктурните инвестиции и йерархията на римската югозападна британска селищна мрежа. То представлява безценна основа за бъдещи археологически проучвания в региона.