Международен екип учени от Белгия и САЩ обясниха истинския механизъм на загубата на обоняние при COVID-19. Изследователите не са успели да открият доказателства, че инфекцията поразява сензорните неврони на обонятелния епител или нервните клетки на обонятелната луковица.
Още: Хаосът и божественият ред: кои са Хедаму и Илуянка от хетските митове
Още: Чиксулубският астероид унищожил динозаврите, но дал тласък на живота в океана
По такъв начин коронавирусът не се явява невротропен вирус, но SARS-CoV-2 поразява друг тип клетки в органите на обонянието. Това става ясно от статия, публикувана в изданието Cell.
При заразяване на клетките SARS-CoV-2 се свързва с рецептора ACE2 на клетъчната мембрана. Този рецептор се експресира на повърхността на сустентакуларните (не-невронални - не генерират и не произвеждат ел. потенциали) клетки, но не и върху обонятелните сензорни неврони, които предават сигналите за миризма към обонятелната луковица. Сустентакуларните клетки осигуряват хранителни вещества на невроните и поддържат тяхната структура. И двата вида клетки непрекъснато се регенерират от стволовите клетки на обонятелния епител през целия живот на човека.
Изследователите са анализирали проби от обонятелната носна лигавица на починали от COVID-19 пациенти. За сравнение са били взети тъканни проби от починали пациенти по други причини, които не са били заразени със SARS-CoV-2. Тъканите от слизестата обвивка и проби от обонятелната луковица са били получени с ендоскоп 60-90 минути след смъртта.
Още: Археолози откриха олтар от Теотиуакан, скрит в град на маите. Стенописите разказват шокираща история
Още: Месецът, в който сте заченати, може да определи дали ще сте дебели
Резултатите показват, че SARS-CoV-2 инфектира сустентакуларните клетки клетки в обонятелния епител на пациенти с COVID-19 и активно се репликира в тези клетки. Въпреки това вирусната РНК не може да бъде открита в сензорните неврони и невроните на обонятелната луковица. Според учените причината за временната обонятелна дисфункция при COVID-19 е инфекцията на поддържащите клетки, тоест вирусът действа върху невроните индиректно.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Тайната на оранжевите котки е разкрита след 60 години изследвания