Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Нови артефакти изплуваха от мястото на откриване на Антикитерския механизъм

08 ноември 2021, 16:47 часа • 34334 прочитания

Подводни археолози са завършили последния цикъл изследвания на мястото на древно корабокрушение в района на остров Антикитера. Той се е прославил с това, че преди около столетие там е открит така нареченият Антикитерски механизъм, признат за „първия компютър“ на Земята.

Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух

Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура

Както съобщава министерството на културата на Гърция, последните изследвания били проведени през октомври 2021 година в рамките на нов петгодишен проект, куриран от Швейцарската школа по археология.

Целта на мисията се заключава в детайлния анализ на мястото на древно корабокрушение край бреговете на Антикитера. Именно тук в началото на миналото столетие водолази са открили тайнствен механизъм на възраст около 2000 години, който е известен като Антикитерския механизъм.

Той се смята за най-древния „компютър“, като с негова помощ е можело да се правят математически и астрономически изчисления. Макар гмурканията да продължават вече повече от столетие, досега са намерени не всички детайли от този механизъм, затова поредната изследователска мисия има за основен акцент издирването на липсващите части. Това ще позволи по-добре да се разбере предназначението на самия Антикитерски механизъм.

Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието 

Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията

Впрочем засега тези детайли още не са открити. Археолозите твърдят, че голяма част от потъналия още в първи век пр.н.е. кораб се намират под дебел слой тиня, затова те все още не могат да се доберат до товарните трюмове.

Най-важната находка от октомврийските гмуркания е станала част от мраморна статуя, заседнала под тежък подводен камък. Освен това в хода на изследванията са открити няколко малки дървени и медни елементи от потъналия кораб. Археолозите са извадили от дъното и фрагменти от керамика, чието изследване ще даде ценна информация за датирането и състава на товара.

Още една задача, която ще решава новата мисия, е създаването на пълен фотограметричен 3D модел на потъналия кораб във висока резолюция. Такова картографиране ще позволи да се проведе много по-точен анализ на разпределението на находките на дъното и ще даде по-точна представа как именно е потънал корабът в първи век преди Христа.

Първата петгодишна мисия е проведена в периода от 2014 до 2019 г. В нейните рамки от дъното са извадени немалко артефакти, и то независимо че от откриването на мястото на корабокрушението в началото на ХХ век са били открити множество предмети. Изминалите изследвания са установили, че научната общественост се намира на границата на откриване на нови важни археологически свидетелства, които ще помогнат да се открият отговори на множество въпроси за тази тайнствена катастрофа.

Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?

Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?

Що се отнася до Антикитерския механизъм, то механичното устройство е било извадено от потъналия кораб през 1901 г. Механизмът е датиран приблизително на втората половина на II век пр.н.е. Сега този „древен компютър“ се намира в Националния археологически музей в Атина.

Известно е, че той се е състоял от не по-малко от 30 бронзови зъбни колела, поместени в правоъгълна дървена кутия. Предният и задният панел също са били от бронз, на тях са били разположени циферблатове със стрелки. Според съвременните представи Антикитерският механизъм се е използвал за изчисляване на движението на небесните тела и е позволявал да се узнае датата на астрономически събития.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес