Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Неочакваната полза от образованието

20 май 2014, 07:30 часа • 53376 прочитания

Американски невролози установиха връзката между нивото на образование при пациенти с травма на мозъка и способността им за възстановяване.

Смята се, че образованието повишава конгитивния резерв на организма, т.е. способността на мозъка за изпълнява основни функции, независимо от увреждането.

Това се наблюдава, напр., при болестта на Алцхаймер, чиито симптоми се наблюдават в по-малка степен при хора с по-високо ниво на образование при еднаква степен на поразяване на мозъка.

Специалисти от медицинското училище в Балтимор, решили да изяснят с какво са свързани вариациите в степента на възстановяване на мозъчните функции след травма на главата. Доктор Ерик Шнайдер и колегите му стигнали до извода, че образованието е важен фактор, който спомага рехабилитацията след травми. Те изследвали пациенти с травми на мозъка, получени главно при  катастрофи или при падане.

В проучването участвали  769 пациенти на възраст от 23 години и повече, които се намирали под лекарско наблюдение в продължение на една година след инцидента.

Пациентите били разделени на групи по ниво на образование.

185 (24%) имали средно образование, 390 (51%) отдали на образованието си между 12 и 15 години, т.е. завършили са средно образование и допълнителна квалификация, напр. В колеж, а 194 (25%) били с незавършено висше образование, т.е. посветили  поне 16 години на обучение.

Една година след получената травма 219 пациенти (28%) възстановили здравето си и могли да се върнат към образованието или работата си.

Едва 23 от тях не са имали дори средно образование, затова пък 76 души имали диплома за бакалавър.

Според д-р Шнайдер, пациентите с образование, еквивалентно на степен бакалавър, шансовете за пълно възстановяване са седем пъти по-високи, в сравнение с тези, които не са завършили средно образование.

Въпросът за това как образованието спомага за защита на мозъка от увреждания изисква по-задълбочено изучаване,  смятат авторите на изследването, публикувано в сп. Neurology. 

 

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес