Според публикация в „Science Alert“ изследователите смятат, че са открили изгубения континент Арголанд - древен континент с диаметър над 3000 мили, който е изчезнал преди повече от 115 милиона години. Континентът, който се е отделил от съвременна Австралия, изглежда е заспал под източните острови на Югоизточна Азия. Досега учените се мъчеха да открият следи от изчезналия континент, като през вековете на търсене не успяваха да открият вкаменелости.
Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни
Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта
Континентът, чието име звучи като тематичен парк на Бен Афлек, базиран на филма "Арго" от 2012 г., изглежда е отговорен за редица озадачаващи научни открития, включително линията Уолъс. Линията на Уолъс служи като неидентифицирана досега гранична линия, която разделя австралийската и югоизточната азиатска фауна една от друга, като оставя изследователите в недоумение от твърдото разграничение.
Сега, когато екип от учени от Университета в Утрехт, Нидерландия, открива следи от Арголанд под океана, геолозите подозират, че екологичните различия в региона могат да бъдат обяснени с фрагментацията на континента.
Седем години търсене
След като се е отделил от Австралия преди милиони години, Арголанд изглежда се е разпаднал на пъзел от милиарди парчета от така наречените "лентовидни континенти", който кара геолозите да се почесват по главите. Един от авторите на неотдавнашно проучване за региона, Елдерт Адвокаат, обяснява, че екипът му е прекарал повече от седем години в конструиране на парчетата от тази загадка, преди да бъде достатъчно уверен, за да представи своите открития.
Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята
Още: Мистериозна глава на "човек-змия" отпреди 7500 години повдига въпроси
Екипът очевидно е направил пробив в мисълта си, когато е изказал идеята, че Арголанд се е разпаднал на милиони парчета, когато се е откъснал от Австралия, а не както е при други континентални плочи като Африка и Южна Америка, които се разделят на две огромни, но равни парчета.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Можете ли да кажете кой възел е най-здрав? Повечето хора се провалят
Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)
За Арголанд това разцепване е приличало по-скоро на счупване на стъкло, при което малки фрагменти са потънали в океана и са се озовали на хиляди километри от останалите части. Тази затрупана гледка към пътя на земната маса помогна на геолозите да сглобят по-ясна представа за траекторията на парчетата, като най-големите парчета потенциално се превърнаха в малки островни маси край бреговете на Източна Индонезия.
След като това изследване вероятно ще разкрие истината за историята на Арголанд, учените смятат, че най-накрая са успели да се справят напълно с линията Уолъс, както и с редица географски загадки от региона. Сега учените смятат, че земните маси, които са потънали в океана след отделянето си от Австралия, са отговорни за изграждането на твърди бариери между някои видове диви животни като торбестите и какаду, които се срещат в Австралия, и тигрите, слоновете и маймуните, които се срещат в Югоизточна Азия.
С новите научни открития, които се правят всеки ден тук, на Земята, не се знае какви тайни от историята на планетите ще разкрием скоро. Независимо дали става въпрос за откриването на разтворени суперконтиненти като Арголанд, съществуването на извънземни светове, които се въртят в земната мантия, или за далечни открития в необятния Космос, учените усилено работят, за да разкрият тайните на живота преди човечеството, предава БГНЕС.
Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души
Още: Когато ползата стане вреда: учен говори за митовете за популярните диети
ОЩЕ: Знаете ли кой континент се пресича от всички меридиани и в кой град е едновременно и зима, и лято?