Гъбичните плесени от рода Aspergillus съдържат вещества, които могат да спрат размножаването и функционирането на SARS-CoV-2. До този извод е стигнала група учени от Южноуралския държавен университет (SUSU), Федералния селски университет на Пернамбуко в Бразилия, индийските университети в Амити и Делхи и Университета на Квазулу-Натал в Южна Африка, пише ТАСС, позовавайки се на вестник „Известия“.
Още: Откриха мястото на една от легендарните битки на Александър Македонски
Още: Как средновековните поклонници намерили вяра в бушуващото море
"Проучихме плесени Aspergillus, които са естествен продукт. Това са същите гъбички, които причиняват увреждане на белите дробове. Няма обаче шанс за микоза при използване на лекарството. Това са нискомолекулни съединения, току-що изолирани от плесен. Те не могат да се възпроизвеждат", посочва ръководителят на Научноизследователската лаборатория за компютърно моделиране на лекарства на ЮГУ Владимир Потьомкин.
Както обясни ученият, молекулярният механизъм на действие на веществата от гъбите Aspergillus се крие във факта, че лекарството образува комплекс с протеаза и РНК репликаза, която е отговорна за размножаване и адаптиране към тялото на гостоприемника. След това блокира тяхната активност.
Изследваните съединения могат да се борят с вирусите, но в малки дози те нямат желания ефект, съобщават учените пред вестника. Вече е изчислена и необходимата концентрация на веществото за борба с SARS-CoV-2. Сега това ще бъде тествано в университета в Делхи, т.е. върху ензимни култури in vitro. В университета в Пернамбуко пък учените ще разгледат ефектите на концентрираните вещества върху заразените животни.
Още: Друидски коледни традиции: вечнозелени растения, бъдници и зимно слънцестоене
Още: Научните пробиви през 2024 г. според сп. Science
"Веднага след като бъдат получени окончателните резултати от тези проучвания, нашият екип е готов да започне модифициране на предвидените лекарства. В края на краищата, дори съществуващото лекарство за COVID-19 може да бъде заменено с по-активно, по-малко токсично и с по-кратка продължителност на действие", обясни Потьомкин.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сатурналии: Как един езически римски фестивал проправя пътя за съвременната Коледа
Още: Археологическите находки, които ни изумиха през 2024 г. (ВИДЕО и СНИМКИ)
За момента, специално за тази гъбична плесен има статия в списание Science от края на март, 2021 година, в която се предупреждава, че гъбичките могат да са много опасни за заразени с COVID-19 и то главно като вторични увреждания на дробовете. Посочва се, че при пандемията със свински грип от 2009 година е наблюдаван неблагоприятен ефект на тези гъбички при заразени.