Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Мумията на Шрьодингер: Учени сканираха саркофаг, който не може да бъде отворен (ВИДЕО)

23 ноември 2024, 09:12 часа • 2072 прочитания

Полевият музей в Чикаго е дом на над дузина древноегипетски мумии, но една по-специално обърква изследователите от години. Сега мистерията с процедурата по погребението на лейди Ченет-аа, изглежда, е разрешена с помощта на скенер.

Лейди Ченет-аа е живяла преди около 3000 години по време на 22-ра династия в Третия преходен период на Египет. Скоро след смъртта ѝ един от начините, по който погребалните специалисти я подготвили за отвъдния живот, било, като направили кутия, подобна на папиемаше.

В случая на Ченет-аа обаче няма никакъв намек за видим шев, което кара египтолозите да се чудят години наред как точно балсаматорите са я поставили вътре в корпуса. В имейл до Popular Science старшият консерватор на музея „Фийлд“ Дж. Браун оприличил мумията и нейния картонен ковчег с модел на кораб в бутилка.

Нови картини и детайли са открити в храма на Есна (СНИМКИ)

„Очевидно е било важно вътрешният ковчег да изглежда цял и гладък без външни шевове (за разлика от външния ковчег, който е направен от дърво)“, обяснява Браун. „… [и] ако погледнете формата на ковчега, отворът в подножието е твърде тесен, за да могат раменете на мумията да се проврат през него.“

Мобилен компютърен томограф помогнал най-накрая да се обясни стратегията зад ковчега на „заключената мумия“ на Ченет-аа, както и да се получи нова физическа информация за нея по време на нейната смърт.

Компютърната томография създава 3D изобразяване на обект чрез цифрово подреждане на хиляди рентгенови сканирания едно върху друго. В продължение на четири дни изследователите транспортирали 26 мумии (включително Ченет-аа) до мобилния апарат, разположен пред музея „Фийлд“. Получените изображения позволили на експертите да анализират ковчега и съдържанието му на безпрецедентно ниво на детайлност – което помогнало да разберат как лейди Ченет-аа е била положена в нещо, което изглежда като безшевна обвивка.

„Това, което са направили, е било да изрежат процепа в задната част на картона и да го омекотят [с влажност], за да го направят гъвкав“, казва Браун. След като поставили мумията изправена и я завързали за стълб с тънко въже, Браун вярва, че ковчегът след това е бил спуснат над главата на Ченет-аа, преди отново процепът да бъде завързан с канап.

„Най-накрая, след като картонът отново се е стегнал, те са го замазали“, обяснява Браун.

Боята се е стекла върху външния картонен слой, което също показва, че ковчегът е бил декориран и полиран, докато мумията е била изправена. След като приключили, лейди Ченет-аа най-накрая била готова за погребение.

Древноегипетският мит за Сътворението и боговете на хаоса

Компютърната томография разкрила и нови подробности за здравето на Ченет-аа през последните ѝ дни. Според изследователите аристократката е починала или в края на 30-те, или в началото на 40-те, въпреки че причината за смъртта не е уточнена. Зъбите ѝ не били в най-добра форма – много от тях липсвали по време на смъртта, докато останалите показали „значително износване“ според съобщението на музея.

Изображенията на черепа на мумията включват ярки обекти в двете му очни кухини, въпреки явната липса на органи. Това са изкуствени очи от неизвестен материал, предназначени да позволят на Ченет-аа да вижда в отвъдния живот.

The Field Museum

„Възгледът на древните египтяни за задгробния живот е подобен на нашите представи за пенсионни спестявания. Това е нещо, за което се подготвяте, заделяте пари през целия си живот и се надявате, че накрая ще имате достатъчно, за да се наслаждавате наистина“, обяснява Браун. „Допълненията са много буквални. Ако искате очи, тогава трябва да има физически очи или поне някаква физическа алюзия за очи.“

Археолози се гмурнаха под Нил и откриха изненада: следи от древни фараони

Това са само първите от многото потенциални прозрения за някои от най-старите и деликатни останки на музея „Фийлд“. През следващата година изследователите се надяват да продължат да изследват хилядите компютърни томографии за повече улики за смъртта и живота в Древен Египет.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес