Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Къде живеете – изненадващ фактор, който може да ви накара да остареете по-бързо

23 юни 2023, 07:50 часа • 5594 прочитания

В продължение на десетилетия учените търсят тайната на дълголетието и разглеждат различни фактори, които влияят на скоростта на нашето биологично стареене. Резултатите от ново изследване са разкрили няколко неочаквани фактора, които оказват влияние върху дълголетието на човека, пише Sci Tech Daily.

Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух

Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура

Изследването е проведено от международен изследователски екип, включващ учени от Нидерландия, Норвегия и Швейцария. Ръководител на проучването е Парминдер Райна, професор от Катедрата за методи за изследване на здравето, доказателства и въздействие на Университета Макмастър.

В своето изследване учените са използвали два метода за оценка, базирана на ДНК метилиране, известни като епигенетичен часовник, които се използват за изследване на стареенето на клетъчно ниво, както и за оценка на разликата между хронологичната и биологичната възраст.

Само една нощ без сън състарява мозъка с до две години

Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието 

Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията

Резултатите от анализа свидетелстват за това, че върху скоростта на стареене влияят и няколко неочаквани фактора. Първо, става дума за живот в градски райони, които се характеризират със значителни неравенства в ресурсите и социалните възможности. На второ място, особена роля играе наличието на симптоми на депресия. В същото време връзката остава дори след като се вземат предвид фактори като хронични заболявания и лоши навици.

Депресивните симптоми в изследването са измерени с помощта на стандартна скала за депресия от 10 точки. Изследователите открили, че от депресивните симптоми рискът от смърт се увеличава с един месец за всяка точка от скалата. Изследователите предполагат, че депресията причинява емоционален стрес, който може да доведе до биологично износване на организма и нарушена регулация на физиологичните системи. Всичко това от своя страна води до по-ранно биологично стареене.

За да оценят материалната среда и социалната депривация, учените използвали два индекса, разработени от Канадския консорциум за изследване на градската среда още през 2011 г. Резултатите от анализа показват, че социалната депривация води до намаляване на размера на социалните ресурси в семейството и обществото, а материалната депривация лишава хората от достъп до благата и удобствата на съвременния живот. По-специално става дума за адекватно жилище, питателна храна, автомобил, високоскоростен интернет и места за отдих.

Целебен студ. Учени откриха още един начин за удължаване на живота

Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?

Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?

Авторите на изследването отбелязват, че повечето лишения са довели до увеличаване на риска от смърт с почти една година. Учените са изследвали данните на почти 1500 души на възраст от 45 до 85 години и планират да наблюдават група участници в продължение на 20 години, за да установят дали тези последствия могат да бъдат обратими и дали има някакви механизми за това.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес