Какъв е цветът на слънцето?

11 февруари 2021, 09:06 часа • 12279 | прочитания

Ако си припомните ученото в училище и кога вашият учител е светил през призмата, за да създаде изкуствена дъга, тогава вероятно вече знаете отговора на този въпрос.

Още: В древна Троя през 2500 г. пр.н.е. всички пиели вино, и то много

Още: Откриха нещо нечувано в Африка: Историята на този континент ще бъде пренаписана

„Цялото слънце и всички негови слоеве греят", казва Кристофър Бейрд, асистент по физика в университета в Тексас. "Цветът на слънцето" е спектърът от цветове, присъстващи в слънчевата светлина, който произтича от сложното взаимодействие на всички части на слънцето", добавя той.

Така че по същество, ако се опитваме да разберем какъв цвят е слънцето, трябва да разделим слънчевите лъчи тук на Земята и да ги определим количествено. Има няколко различни начина да направите това и те не са особено високотехнологични - всъщност повечето деца вероятно са правили някаква версия на този експеримент.

Цветното съдържание на лъча светлина може лесно да бъде идентифицирано чрез преминаване на лъча през призма. Тези прости, евтини, ръчни предмети разпръскват лъча светлина в различните му чисти цветни компоненти. Всеки чист цвят има различна честота на вълните. Ето защо учените са склонни да използват думите „цвят“ и „честота“ взаимозаменяемо, тъй като лъчът на светлинния цвят се определя от неговата честота - за видимата светлина червеното има най-ниска честота, а виолетовото има най-висока. Обхватът на цветовете или честотите в светлинния  лъч се нарича спектър.

Още: Doomscrolling - от 2010 г. насам човечеството стремително затъпява

Още: С куки и прежда: След 40 години финландка разреши математически казус с помощта на плетенето (ВИДЕО И СНИМКИ)

Когато насочваме слънчевите лъчи през призма, виждаме всички цветове на дъгата да излизат от другия край. Това означава, че виждаме всички цветове, които се виждат от човешкото око. "Следователно слънцето е бяло", защото бялото се състои от всички цветове, каза Беърд.

Малко по-сложният начин да направите това е с камера, която прави количествено измерване на яркостта на светлината, удряща различни пиксели, и следователно ни предоставя начин да начертаем яркостта на различните честоти в слънчевия спектър. Ако една конкретна честота беше постоянно по-ярка от която и да е от останалите, бихме могли да заключим, че слънцето е сянка от този цвят, но това не е така. Когато правим това, установяваме количествено, че всички видими цветове се намират в приблизително равни количества в слънчевата светлина.

„Цветните компоненти на слънчевата светлина присъстват в такива количества, че е много по-правилно да се каже, че слънцето е бяло, отколкото да се каже, че е жълто, оранжево или всеки друг единичен, чист цвят“, каза Бейрд.

И така, значи слънцето е бяло?!

Още: Научен пробив: Превръщат речеви мисли в изговорени думи

Още: Математиката е в кръвта ѝ: 13-годишна ученичка е с по-високо IQ от Айнщайн и Хокинг (СНИМКА)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес