Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво ви кара да се събуждате рязко точно преди да заспите?

29 ноември 2024, 07:50 часа • 1663 прочитания

Това е едно от най-странните усещания, които можете да изпитате, докато се опитвате да потопите в сън. Точно когато си мислите, че заспивате, изведнъж изпитвате усещане като в свободно падане. Стомахът ви се превива и тялото ви неволно изпитва спазъм, докато лежите в леглото. Вашите крайници или дори цялата горна част на тялото ви може да потръпне или да се удари в процеса.

Още: Лекар: Мъжете са по-склонни да развият някаква зависимост

Още: Нова образна диагностика на рака на простатата показва 94% успеваемост

Защо често страдаме от безсъние при пълнолуние

Няма логична причина да се почувствате така, сякаш за кратко сте влезли в режим на битка или бягство и спокойствието, което сте постигнали току-що, изчезва за миг. Преживяването може да ви остави объркани, раздразнени или просто със странно усещане – и за да влошат нещата, вероятно това не се случва за първи път. Но ако това е някаква утеха, не сте сами.

Приблизително 70 процента от хората се стряскат, докато заспиват, поне веднъж в живота си. Около 10 процента от тях може дори редовно да се поддават на усещането, наричано още хипнагогични конвулсии, във връзка с хипнагогичния преходен етап на заспиване. И все пак, въпреки неговата редовност и десетилетия изучаване, изследователите не са постигнали съгласие относно това какво причинява тази странност или защо се случва, пише Popular Science.

Още: Учени: Алкохолът е свързан с над 200 заболявания, води до рак

Още: Генетици потвърдиха общите предци на гърци и арменци

„Хипнагогичните конвулсии представляват завладяващ феномен на съня; въпреки това са необходими допълнителни изследвания, за да се изясни тяхната физиология и произход“, обобщават авторите на изследване от 2018 г. в списанието Current Sleep Medicine Reports. Повече от шест години по-късно това мнение все още е същото.

„Не знам за добро обяснение защо се случва това“, казва Алън Рихърт, доцент по психиатрия и директор на отдела по медицина на съня в Катедрата по психиатрия и човешко поведение към Медицинския център на Университета на Мисисипи. „Това е организирано мускулно движение, така че ще изисква комуникации на централната нервна система. Въпреки че къде и какво стимулира това движение и защо, доколкото ми е известно, е неизвестно.“

Има обаче няколко познания за хипнагогичните конвулсии. Според експертите движенията са отлични примери за миоклонус или миоклонични спазми – неволни мускулни спазми, подобни на хълцане и епилептични припадъци. Но това не означава, че внезапното събуждане малко след изгасването на лампите е причина да запишете час за магнитен резонанс.

„Ние не мислим за това като за патологичен проблем. Това е нормално явление – обяснява Рихърт. – Това определено не е признак на нарушение на съня, което бихме лекували, и не е признак на някакви основни проблеми като гърчове или двигателни нарушения.“

Още: Най-изолираното селище в света е на остров, създаден от недрата на Земята

Още: Ритуална шахта от римско време с останките на най-малко 21 души е открита в Англия

Американската академия по медицина на съня изброява редица причини, които може да стоят зад вашия конкретен вариант на хипнагогични конвулсии. За съжаление спектърът от обяснения е толкова широк, че изобщо не помага за изясняване. Въпреки че „високият прием на кофеин или други стимуланти“ и „прекомерният стрес“ може да са сред причините, това може да се случи и при „предишна интензивна физическа работа или упражнения“ и лишаване от сън. Хипнагогичните конвулсии могат да са следствие на това, че сте прекалено напрегнати, но може да се появят и когато сте изтощени.

„Това е интересното – казва Рихърт. – Можете да кажете: „Е, ако се лишите от сън за известно време, е по-вероятно да имате някои [физиологически последствия].“ Но… доколкото ми е известно, няма доказателства, че ако спиш повече, това ще се подобри или че ако не спиш достатъчно, ще се влоши.“

Все пак много изследователи на съня предлагат свои собствени правдоподобни теории, за да обяснят хипнагогичните конвулсии. Едни предполагат, че те се случват, след като понижаването на кръвното налягане и отпускането на мускулната тъкан кара мозъка ви да не работи и за кратко да влезе в режим на паника. Въпреки че все още няма конкретни доказателства, които да го подкрепят, други експерти твърдят, че усещането възниква, когато мозъкът ви инстинктивно мисли, че сте напът да паднете от дърво – какъвто може да е бил случаят с някои от нашите предци примати.

Как да спрем честото събуждане през нощта

Рихърт добавя, че също така не знае за конкретни лекарства или поведенчески модификации, за които е доказано, че увеличават или намаляват хипнагогичните конвулсии. Някои от класическите съвети на медиците са преди сън да избягвате кофеина и други стимуланти в часовете преди лягане, да работите за намаляване на стреса и да се уверите, че получавате достатъчно сън като цяло.

Но докато хипнагогичните конвулсии – или страховете от тях – не влияят негативно на живота ви, то Рихърт и други експерти казват, че няма нужда да търсите медицинска помощ. За момента хипнагогичните конвулсии остават още една мистериозна еволюционна странност на това да бъдеш човек – но те със сигурност не са проблем, заради който си струва да загубите съня си.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес