Какво е Синдром на празната чиния: Основните причини да изяждаме всичко, дори да не искаме

27 март 2025, 18:01 часа • 2393 | прочитания

Синдромът на "празната чиния" се отнася до склонността на много хора да изпитват нужда да изядат цялата храна в чинията си, независимо дали наистина са гладни, или не. Това поведение се влияе от различни културни, социални и психологически фактори и може да има важни последици за психическото и физическото здраве. Представяме ви две възможни причини, поради които изяждаме всичко в чиниите си, дори да не искаме и вече да сме се нахранили, както и важни психологически последици от това.

Причини за синдрома на празната чиния

Снимка: iStock

Още от ранна възраст у много хора се възпитава идеята, че оставянето на храна в чинията е признак на неблагодарност или разточителство. Това културно обучение може да доведе до усвояване на убеждения, които насърчават Синдрома на празната чиния.

Семейна обусловеност: В много домове се подчертава важността на това да не се разхищава храна, което може да породи чувство за вина, когато се оставя нещо в чинията.

Минали преживявания: Тези, които са преживели недостиг на храна, могат да развият емоционална връзка с храната, която да ги накара да ядат, докато не изчистят чинията си.

Още: Тези 6 комбинации от храни ни карат да напълняваме. Спрете да ги ядете!

Психологически последици

Синдромът на празната чиния може да има няколко психологически последици:

Вина и тревожност: Хората, които изпитват натиск да довършат всичко в чинията си, могат да изпитат чувство на вина, ако не го направят. Това чувство за вина може да е свързано с убеждения за стойността на храната и разхищението, което може да допринесе за нездравословна връзка с храненето.

Снимка: iStock

Прекъсване на връзката с телесните сигнали: Необходимостта да се почисти чинията може да накара хората да игнорират вътрешните си сигнали за ситост. Това може да доведе до преяждане и потенциално до проблеми като затлъстяване или хранителни разстройства.

Емоционална обусловеност: За някои хора всяка хапка може да се смята за ценна поради минали преживявания, свързани с недостиг. Тази емоционална обусловеност може да превърне яденето до изпразване на чинията в механизъм за справяне с тревогите или несигурността.

Токсична връзка с храната: Синдромът на празната чиния може да допринесе за токсична връзка с храната, при която удовлетворяването на външните очаквания е приоритет пред вслушването в собствените нужди на тялото. Това може да доведе до цикли на ограничаване и преяждане.

Разпознаването на този модел е важна първа стъпка към по-здравословна връзка с храната, при която личното благополучие е приоритет пред социалните норми, пише "Marca".

Още: Как да се оправим най-бързо след преяждане?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес