Искали ли сте някога да летите, да имате суперсили, да създавате места според въображението си или да живеете в други ситуации, които биха били невъзможни в действителност? Значи си мечтаете за съзнателно или осъзнато сънуване. То изглежда като магия, но не е. Осъзнатото сънуване възниква, когато знаем, че сънуваме. С други думи, не е нужно да се събуждате, за да разберете, че приключенията, които сте преживели през нощта, са се случили в ума ви. Ако човек е наясно с това, той може да постигне нещо още по-невероятно: да контролира своите сънища.
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
„Когато хората видят нещо, което е невъзможно да се случи – например, че летят във въздуха, те осъзнават, че сънуват. Това самосъзнание или метапознание е началото на изясняването на проблема“, казва Сержио Артуро Мота-Ролин, невролог и изследовател в Института за мозъка към UFRN (Федералния университет в Рио Гранде ду Норте, Бразилия). Но не е толкова лесно да имаш ясни сънища. В докторската си дисертация Мота-Ролин установява, че около 70% от изследваните са имали поне един осъзнат сън.
Учени проникнаха в сънищата на хората и ги накараха да "говорят"
Осъзнатите сънища се появяват малко преди до събуждането. „Като че ли сънищата са преходно състояние между REM-съня и будното състояние. Сякаш мозъкът бавно се събужда - и тогава започваме да сънуваме", казва Мота-Ролин.
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Ако искате да имате осъзнати сънища, това изисква обучение и много постоянство. Ето някои съвети.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
Настройте будилника си да ви събуди половин или час по-рано от обикновено. Идеята е да се събудите в REM-фазата на съня (когато очите се движат), без да правите резки движения или да отваряте очи. Така ще запомните съня си. Останете фокусирани върху него, докато заспите пак така, че да го видите отново.
Водете дневник на сънищата си. Преди да заспите, помислете добре какво искате да сънувате, понеже въображението улеснява осъзнатите сънища. Освен това, дръжте тетрадка до леглото си, за да записвате всички сънища – колкото повече запишете, толкова повече детайли от тях ще запомните за следващи сънувания.
Сънищата на човека са свързани с пътуване във времето, твърди сомнолог
Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?
Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?
Бъдете упорити. Дори и с обучение, повечето хора бавно започват да сънуват осъзнати сънища. Важно е да комбинирате различни техники, за да увеличите шансовете си да сънувате осъзнато.
Маркос Сезар де Фрейтас, психоаналитик и професор по психиатрия в UERJ (Държавния университет в Рио де Жанейро), казва, че осъзнатите сънища са полезни за разрешаване на емоционални проблеми. „Те могат да дадат на човек решение на въпрос, който го вълнува". Специалистът допълва, че осъзнатият сън е допълнителен ресурс при лечението на реактивни депресии, тревожности, фобии, чувство на недостатъчност, синдром на паника и посттравматичен стрес.
Преодоляване на кошмари. Колкото и абсурден да е кошмарът, ние вярваме, че всъщност се случва. По-лошото е, че много от тях се повтарят, особено когато човек има пост-травматично стресово разстройство или тежка депресия. В такива случаи осъзнатото сънуване е средство за овладяване на сюжета на съня и превръщането му в приятна история. Проблемът е, че ако степента на осъзнатост на сънуващия е малка, той не може да контролира съня или да се събуди. И в крайна сметка изживява като наяве кошмар, знаейки, че това е просто сън.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Тълкуване на сънища от Харвард: Учени обясняват значението на кошмарите и нощните преследвания