Ветрогенераторите, които се смятат за екологично чиста алтернатива на фосилните горива, не са безопасни за природата, твърдят учени от Харвардския университет.
В изследването, публикувано в реномираното академично списание "Джаул", се твърди, че ако за посрещане енергийните нужди на целите Съединени американски щати се разчита на вятъра, то температурата в цялата страна ще се повиши с 0,24 градуса по Целзий. В местата, където са разположени турбините, повишението ще бъде още по-сериозно — 0,54 градуса по Целзий.
"От екологична гледна точка вятърът е за предпочитане пред въглищата. Това обаче не означава, че въздействието му е пренебрежимо малко", твърди Дейвид Кейт, основен автор на проучването, пише БГНЕС.
За сравнение в световен мащаб средната температура се е повишила с около един градус от края на XIX век досега.
Учените от Харвард смятат, че соларните панели имат 10 пъти по-малко негативно въздействие върху природата от ветрогенераторите.
"Прякото въздействие на вятърната енергия върху климата е незабавно, а ползите идват бавно. Ако вашата перспектива са следващите десет години, то в някои аспекти вятърната енергия има по-значимо въздействие върху климата, отколкото въглищата или газа. Ако обаче разглеждате следващите сто години, то тогава вятърната енергия е несравнимо по-чиста от въглищата или газа", заключва Кейт.