Имунологът от Швейцария Мартин Бахман се похвали, че той и екипът в лабораторията му са на крачка от откиването на ваксина срещу коронавируса - RBD-CuMVtt. Това става ясно от интервю на ученния пред TCS MyMed, цитирано от "24 часа":
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
"Вече имаме няколко кандидати и можем да индуцираме неутрализиращи вируса антитела в опитни животни. Просто казано, тези антитела убиват вируса. Сега трябва да дадем приоритет на тази ваксина, която да бъде разпространена и да се произведе в големи количества", казва той.
Каква е разработката на Бахман?
"За да създадем ваксината, се насочваме към една определена част от вируса – шиповидните протеини. Това са стърчащите конуси, които придават на вируса характерната му форма. Те го правят опасен, защото са един вид ключ, с който той прониква в клетката на тялото, която след това вирусът преобразува във фабрика за вируси", обяснява имунологът. След това ваксината стимулира тялото още преди първата среща с истинския вирус да изгради антитела.
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
За целта се изолира една малка съставна част от тези шипове на повърхността на вируса, която след това тялото може да разпознае. Тези протеинови частици се умножават в лаборатория и се залепват за неактивна вирусна частица, от което накрая се получава една неопасна имитация на вируса, която подтиква имунната система да произведе правилните антитела.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
Просто казано, нашата ваксина предотвратява вируса от това да се свърже с т.нар. ACE2-рецептори и така може да се неутрализира коронавируса", казва Бахман.
Ваксината има положително въздействие върху мишки и според имунолога е "готова".
Според Бахман при стегнат и амбициозен план, в тясна връзка с властите, ваксината може да се произведе в достатъчни количества, така че до 6 месеца да бъдат ваксинирани всички швейцарци. По думите му, тя може би ще трябва да се поставя на всеки 10 години, защото вирусът е генетично стабилен.
Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?
Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?
Производството ще бъде в Швейцария: "За целта сега трябва да се изменят някои правила в рамките на плана за пандемия", поясни Бахман. "Планът е да осигурим достатъчно за Швейцария и след това ще мислим и за останалия свят."
Колко ще струва ваксината? - Твърде рано е да назовем цена. Тя не трябва да е скъпа, за да може всеки швейцарец да си я позволи.
Разработката не е евтина - неправителствената Фондация към Университетската болница в Цюрих подкрепя изследването и в момента се опитва да събере 100 милиона швейцарски франка за проекта.
"Какво научихте от кризата с коронавируса? Изумява ме колко малко е нужно, за да се извади светът от равновесие – колко крехко е обществото ни", казва в интервюто имунологът.