Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Епидемия от самота измъчва младите хора, смятат психолози

19 януари 2022, 07:15 часа • 7541 прочитания

През последните 40 години младите хора са започнали да се чувстват по-самотни. Това са установили немски психолози от Рурския университет, които са публикували статия в списанието Psychological Bulletin.

Още: Гигантски структури с неизвестен произход са открити в земната мантия

Още: Светът след 250 милиона години: Как може да изглежда

Самотата възниква, когато хората са изправени пред несъответствие между желаните и действителните социални взаимоотношения. Това състояние достига своя връх в периода на влизане в зряла възраст - на възраст 18-29 години, когато формирането на приятелства и романтични връзки става особено значимо.

Учените са анализирали 345 изследвания, посветени на самотата и проведени от 1976 до 2019 г. Общо в тях участвали почти 125 000 млади хора от цял свят. Доброволците отговаряли на въпроси, които определят тяхното ниво на социална изолация и неудовлетвореност от живота. Те отбелязали колко са съгласни или несъгласни с твърдения като „Нямам с кого да говоря“ и „Хората са около мен, но не и с мен“.

Оказало се, че за изминалите години младите хора са започнали да се чувстват все по-самотни. Ръст на самотата се наблюдава както сред американците, така и сред жителите на европейските и азиатските страни. Тя засяга както студенти, така и работещи хора, и безработни. След 2012 г. обаче не се наблюдавало значително увеличение на самотата, което поставя под въпрос предположението, че една от причините за самотата е разпространението на интернет и смартфоните.

Още: Революции, променили хода на историята по Viasat History разказва за най-важните бунтове в света

Още: Изненадващо: Мравките помнят враговете си и таят злоба 

Причините, които карат младите хора да се чувстват по-самотни днес, все още не са напълно изяснени. По-нататъшните изследвания ще помогнат за тяхното изясняване.

Разделите и годините на самота водят до възпаления при мъжете

В същото време изследователи са установили, че животът в самота или поредиците от раздели водят до признаци на възпаления при мъжете. Такъв извод са направили специалисти от университета в Копенхаген въз основа на резултатите от изследване на около пет хиляди души.

Снимка: Stock

Още: Психолог: При свръхупотребата на дигитални устройства, децата не могат да се свържат с това, което наистина се случва

Още: Там са ходили библейски царе: археолози откриха изгубена резиденция на цар Давид

Учените под ръководството на Каролайн Дейвидсън искали да изяснят какво влияние върху имунната система може да има натрупаното количество разпадане на партньорски отношения или годините, прекарани в самота. Статия за това е публикувана в Journal of Epidemiology & Community Health.

Като база данни за изследването послужила Копенхагенската биобанка за стареене и средна възраст. Там е предоставена информация за 4612 души, преживели поредица от раздели, и 4835, които дълго време са живели в самота.

Хората, които са живели сами, били разделени на групи: такива, които са живели сами по-малко от година, което се счита за норма, 2-6 години и над 6 години. Ученитет включили в анализа и други потенциално влияещи фактори – като възраст, ниво на образование, ниво на благосъстояние, приемани лекарства и личностни качества. Противовъзпалителният цитокин интерлевкин-6 и С-реактивният протеин били използвани като маркери за възпаление.

В резултат се оказало, че най-високите нива на възпалителни маркери имало при онези мъже, които са преживели най-много раздели. Нивата на възпалителните маркери при тях били повишени със 17 процента в сравнение с контролната група. При мъжете, които са живели сами повече от 6 години, нивото на тези маркери било повишено със 17 процента. Това се проявявало най-силно при мъже с високо ниво на образование.

При жените, от друга страна, не била открита подобна закономерност.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес