Открити останки на мумифицирана жена са показали, че цезаровото сечение е провеждано още през XVIII век. До този извод са стигнали унгарски учени, пише Discovery News.
Унгарските учени начело с Илдико Шикоси, антрополог и старши куратор на отдела по антропология на Унгарския университет по естествена история в Будапеща, са изучили останките на тяло на жена, открито в гроб заедно с нейния син сред други мумии през 1994–1995 г. в Доминиканската църква в гр. Вац.
Шикоси пояснява, че жената се е казвала Тереза Боросоди и е починала при раждане на 26 години заедно със своя син.
На мумията е открит дълъг дълбок разрез (около 14 см) от пъпа до срамната кост. "Лошо поставените шевове са довели дотам родилката да почине, когато операцията вече е била направена", казват учените.
Шикоси отбелязва, че детето е било с нормален размер и без вродени патологии и е трябвало да се роди здраво, но поради ненормалното положение на плода се е наложило да се прибегне до цезарово сечение, довело до смъртта на младата жена.
"Изглежда, тя дълго се е мъчила, преди да умре", добавя изследователката.
Въпросната операция се явява изключение, тъй като е проведено на жива жена. Обикновено цезарово сечение е прилагано на починали при раждане жени, тъй като църквата е призовавала да се отстрани плодът, за да се спаси душата на още живото дете.