Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЦЕРН показа камион за превоз на антиматерия

05 ноември 2024, 07:50 часа • 1617 прочитания

Антиматерията звучи като нещо от научната фантастика, но вече е реалност: всеки ден в антипротонния модератор на ЦЕРН учените произвеждат и улавят антипротони. Междувременно тяхното задържане все още остава нелека задача – в крайна сметка, когато частиците се срещнат с античастици, протича анихилация.

Търсят ги в ЦЕРН: НЛО дошли на Земята през други измерения, твърди учен от Харвард

Теоретично при Големия взрив трябва да са се образували равни количества материя и антиматерия, които биха се унищожили взаимно, оставяйки кипяща, но празна Вселена. Но както виждаме, материята е оцеляла, а антиматерията почти е изчезнала. За да разберат защо се е случило това, физиците от ЦЕРН провеждат експеримента по барион-антибарионна симетрия BASE.

В рамките на този експеримент се създават антипротони. За изследването е необходимо те да бъдат преместени в друго помещение – с подходяща измервателна апаратура.

За целта бил изграден капан за свободни елементарни частици. В неговата основа е вакуумна камера със свръхпроводим магнит, криогенно охлаждане и резервни източници на захранване. Устройството, тежащо под 1000 килограма, изглежда много впечатляващо – и все пак е по-компактно от подобни устройства. Транспортирането на инсталацията обаче изисква камион, върху който то се поставя с помощта на два крана.

CERN

Капанът е тестван чрез транспортиране на облак от 70 протона през главната площадка на ЦЕРН. Тази задача не е толкова проста, колкото може да изглежда: всяко малко смущение може да изтегли несвързаните протони обратно в атомното ядро.

Но най-важното е, че експериментът за транспортиране на свободни частици е преминал успешно.

„Ако може да се направи с протони, то ще работи и с антипротони. Единствената разлика е, че е необходима още по-усъвършенствана вакуумна камера за антипротоните“, обяснява Кристиан Смора от университета „Хайнрих Хайне“ в Дюселдорф.

Падането на антиматерията "затвори" антигравитацията

Той изброява трудностите, с които са се сблъскали експериментаторите. Първо, вибрациите – оборудването трябва да е добре изолирано с амортисьори. Второ, времето: поддържането на температура на капана под 8,2 Келвина с течен хелий изисква много енергия – ако тя свърши по-рано, античастиците веднага ще изчезнат.

Следващата година учените смятат да опитат да преместят антипротони на разстояние 600 метра в друга лаборатория на ЦЕРН, а в перспектива – да ги транспортират, както и други екзотични частици като ултрависоко заредени йони, до университета „Хайнрих Хайне“ и други европейски лаборатории, оборудвани с високопрецизно измервателно оборудване.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес