Сложно съоръжение за производство на вино, най-голямото от византийския период, откривано досега в света, е намерено от археолози край град Явне, на 24 км от Тел Авив, съобщиха от Израелската служба за антики.
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Комплексът е произвеждал около 2 милиона литра годишно от легендарното регионално вино, известно като "газа" или "ашкелонско вино". Оттук то е било товарено на пристанището и изнасяно в цялото Средиземноморие. Според археолозите това е бил най-големият подобен комплекс в света по онова време.
Разположен в централната част на страната, на няколко километра от морския бряг, преди около 1500 години Явне е бил важен град, по думите на археолога д-р Джон Селигман, един от водещите учени в проучването заедно с д-р Ели Хадад и Лиат Надав-Жив. Той е бил еврейско селище по време на библейските времена и ключов град след разрушаването на Йерусалим през 70 г. след Христа.
1500-годишният обект обхваща складове за отлежаване и продажба на виното, пещи за приготвяне на глинени амфори, използвани за съхранение на напитката, и десетки хиляди непокътнати глинени съдове или фрагменти от тях.
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Ферментацията на гроздов сок до вино е била доказан начин в древността за избягване на заболявания, причинявани от замърсена питейна вода.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
При разкопките, продължили две години, на същото място са били открити преси за вино и от персийската епоха на възраст 2300 години.