Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Всеки четвърти медик страда от хипертония

04 август 2020, 09:02 часа • 1253 прочитания

Всеки четвърти медик у нас страда от хипертония. Сред останалите най-разпространени заболявания сред лекарите са наднорменото тегло, заболявания на опорно-двигателния апарат, диабет или кожни заболявания. Това става ясно от проучване на "Тренд" по поръчка на БЛС и финансирано от партньори на организацията.То е проведено между юни и юли тази година сред 1000 лекари в цялата страна и 1207 заети в други сфери на дейност. Какво е здравното състояние и проблемите сред здравните работници и работещото население е темата на проучването.

Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!

Още: Още три области в грипна епидемия

"Изследването показва, че привлекателната професия на лекаря водят до бързо изхабяване на този, който я практикува. Сравнението беше между работещи лекари и работещи други професии. Установи се, че разликата е огромна например при хипертонията. 26% от лекарите съобщават,  че страдат от болестта срещу само 15 на сто от другите. Казвам, съобщават, защото трябва да отчетем и субективния момент, че лекарите познават по-добре тялото си, а останалите може да не разпознават симптомите", коментира д-р Иван Маджаров, председател на БЛС, пред БНТ..

Много пъти сме говорили за явлението burn out - изпепеляване на лекарите. Виждаме, че напрежението в работата- това, че те контактуват с хората в най-уязвимия им период, когато са изнервени, притеснени за здравето си или на близките си, практически води до такива допълнителни хронични заболявания както хипертонията, каза още той.

Още притеснителни резултати:

Още: Грипна епидемия в три области

Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства

Оказва се, че 38% от медиите са изпълнявали служебните си задължения между 50 и 40 часа седмично, а 33% - по 20 - 40 часа. Особено тези, които са между 40 и 60 г. работят много повече от средната заетост на останалите, коментира Маджаров.

Например на въпроса "Чувствате ли се психически изтощен от ежедневната работа във вашата професия" - отговорът също е показателен - 47% от лекарите твърдят, че имат психическа умора срещу 36% от работещите в други сфери.

Най-тревожен е отговорът на въпроса "Били ли сте жертва ли сте на вербална агресия по време на работа?" - на този въпрос 48% от медиците са казали, че поне веднъж са изпитвали вербална агресия срещу само 17% от другите работещи. 51 % са казали, че не са се сблъсквали с агресия въобще срещу 81 на сто от другите работещи. 

С физическа агресия са се сблъскали 7% от медиците срещу 3% от останалите. 92% от лекарите - не са имали подобни преживявания срещу 95% от останалите работещи.

Още: Няма основания за Национална грипна епидемия: Говори проф. Ива Христова

Още: Военномедицинска академия въвежда хирургичен робот

За пръв път от десетилетия се прави това проучване, ще го повторим след 6 месеца или година, за да видим тенденциите. Истината е, че колегите съобщават за неблагоприятна среда, в която работят, и която е напрягаща и водеща до изтощение.

Здравният министър разкри какво ще е увеличението на заплатите в сектора, заговори и за психиатриите

Парите на медиците и бонус "COVID-19" за тези на "първа линия":

Такъв тип изследвания би трябвало да накара и нас и всички, загрижени за здравеопазването в държавата да се отнесат честно и откровено към сектора, загърбвайки финансовите опити - за уж ви даваме, ама по едни критерии. Няма нужда от този тип подаяния, на които лекарите практически не стават свидетели, а чуват само от телевизията. Защото останалата част от населението, живеейки все по-трудно в кризата, остава с впечатлението, че се изсипва някакъв "златен дъжд" върху работещите в здравеопазването, а всички други страдат. От началото на кризата, не всички работещи на първа линия получават този бонус, за разлика от други държави и скоро ще изнесем резултатите от проучване на ЕС по темата - какви мерки предприеха държавите-членки, за да съхранят здравните си системи, възмути се д-р Маджаров.

И в Спешните центрове се прави схемата - не всички получават, само някои. Излиза, че ръководителите на лечебното заведение - не само те, а и всички ръководители подават списъка, но той е по критерии, спуснати от Министерство на здравеопазването. А те ги имат съобразени с европейското изискване, защото парите са от програми. Но не е това начинът Би трябвало да се добавят ако трябва пари. Представете си, че ние работим заедно, но аз не получавам бонус. Аз като идвам на работа трябва да се боря за случка с COVID-19, за да ги получа. Не е морално да се случва, подчерта той.

Парите на болниците

Болниците са получили 16% по-малко през първото полугодие спрямо миналата година. Тенденцията правим опит с министър Ангелов да я обърнем, и да направим така, че средствата да стигнат до лечебниците без значение за каква помощ. 

За коронавируса:

Инфекцията в социалните домове и тези за възрастни хора: Ще продължи да бъде така. Този вирус е хитър затова, защото не  уврежда бързо, не убива бързо и не сваля на легло всеки, до който се докосне. Истината е, че никой не можем да държим в стерилна среда, опасността да срещнем вируса е голяма.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес