Паник атаките представляват пристъпи, които могат да бъдат самостоятелни или да са един след друг. Това е състояние на интензивна тревожност с телесни ефективни и когнитивни симптоми. Това каза за Радио „Фокус” – Велико Търново психологът Илка Арнаудова. Тя обясни, че при паническите атаки тялото се насища със стресови хормони - адреналин и кортизол, както и че се променя биохимията на тялото.
"Физиологичните симптоми са усещане за страх, може да има изпотяване, сърцебиене, замайване, свиване на стомаха, гадене, главоболие. Субективното преживяване е на много силен ужас, на бягство от реалността. Мислите, които обикновено минават на хората с такива атаки са: "Ще умра", "Ще получа инфаркт"", обясни още Илка Арнаудова.
По думите й, причините за възникване на паник атаките са много. „Може да се говори за вид наследственост, но трябва да се уточни, че не е генетична наследственост, а по-скоро, ако в семейството е имало членове, които са имали такива атаки или други невротични разстройства, може да се получи едно заучено поведение. Също така някои други разстройства могат да предизвикат паник атаки, това са генерализирана тревожност, посттравматично стресово разстройство, крайни фобии”, каза още психологът.