Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Близо 10% от населението на България страда от захарен диабет

12 ноември 2016, 12:23 часа • 4453 прочитания

В света има над 415 млн. диабетици, а в България 9-10% от населението е със захарен диабет, което прави близо половин милион диабетици у нас, както и 200 хил. недиагностицирани. Важността за изследване на кръвната захар е най-вече за да се предотврати опасността от захарен диабет, както и преддиабетните състояния. Това заяви д-р Михнева - ендокринолог във ВМА.

Младата лекарка е част от няколко мобилни екипа, които измерват кръвната захар на всички участващи в днешното бягане с кауза “Променяме диабета”, което се проведе в Южния парк. През целия ден екипите ще извършват измерване на кръвната захар на хората посетили Южния парк, предаде БГНЕС.

Повод да се алармира за заболяването са последиците от него, обясни д-р Михнева като уточни, че са много хората които дори не подозират, че имат захарен диабет и не се лекуват, а след това се появяват и последствията. Диабетът засяга нервите, очите, и може да доведе до сърдечно съдови усложнения и др.

Кръвната захар трябва да бъде до 6 ммол/л, когато се измерва сутрин на гладно. През последните години обаче се говори за до 5.6 ммол/л, която е високогранична стойност и след тази стойност трябва да се алармира, че има завишаване на стойността на кръвната захар, на която пациентът трябва да обърне внимание, заяви д-р Михнева.

Това, което препоръчва тя, е когато има такива стойности да се направят тестове с натоварване с глюкоза, както и кръвно-захарен профил и изследване на гликиран хемоглобин, който дава информация за това каква е стойността на кръвната захар в последните три месеца.

Д-р Михнева обясни също, че се обръща внимание и на моментното състояние на пациента, който може да с вирусна инфекция или други придружаващи заболявания, както и лекарства като кортикостероидите, които вдигат кръвната захар.

Лекарката каза, че след физическо натоварване кръвната захар може да се промени в определена посока и затова лекарите съветват сутрин на гладно, без физическо натоварване да се правят измерванията.

Д-р Михнева заяви, че и при такива кампании хората могат да открият захарен диабет, за който не са подозирали. Най-често става дума за диабет тип 2. В повечето случаи става дума за по-пълни мъже и жени, след определена възраст, които водят застоял начин на живот и се хранят нездравословно.

Тя разказа, че при днешното измерване на кръвна захар на участниците и посетителите на парка са измерили кръвна захар от 14 ммол/л и обясни, че всяка стойност над 11 ммол/л без значение в коя част от деня и от храненето, е индикация за наличието на захарен диабет.

Д-р Явор Асьов - ендокринолог в УМБАЛ "Александровска", заяви, че ниската кръвна захар при хода без диабет се среща много по-рядко.

Символичното значение на днешното бягане, според д-р Асьов, произтича от това, че с едни прости мерки като бягането или промяна в хранителния режим на пациента могат да се постигнат големи резултати. С промяна в хранителните навици и повече физическа активност може да се предотвратят 50% от случаите на захарен диабет.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес