Рискът от отравяне с диня през сезона не е толкова висок, но трябва да избягвате да купувате вече нарязани плодове, тъй като такава среда е идеална за развитието на патогени, предупреждава диетологът д- Елена Соломатина. Тя коментира и как да разпознаете най-опасните дини - тези, които са пълни с нитрати и тези, които може да причинят евентуално отравяне. Експертът споделя и съвети за избора на вкусни плодове без високо съдържание на нитрати.
Кога дините са вредни?
„Узрялата диня се отличава със суха опашка, тъп звук при удар и жълто петно върху. Колкото по-ярко е, толкова по-добре, защото смисълът е не само в сладостта, но и във факта, че по време на процеса на узряване нитратите в плода стават все по-малко. Също така си струва да изберете дини със среден размер в техния клас: не много малки, но и не много големи“, споделя д-р Соломатина.
"Невъзможно е да се купи плод, в което съдържанието на нитрати ще бъде нула - те се съдържат в почвата дори без допълнителен тор и динята ги абсорбира активно. Но малки количества от тези вещества не представляват опасност за хората. Друго нещо са патогените, които могат да се развият във вече нарязани плодове", пояснява експертът.
„Можете да закупите нарязани дини само в надеждни магазини, където всичко е стерилно, където се съхраняват в хладилници и под филм. Но разрязването на диня на улицата, някъде на пазара, означава отваряне на пътя за развитието на различни опасни патогени, които виреят в сладкия сок. Много е лесно да се отровите от такъв дори ако веднага го приберете в хладилника след покупка. Поради същата причина не трябва да консумирате леко натъртени или напукани дини“, предупреди диетологът.
Полезни свойства на динята
Високата концентрация на ликопен в динята, който проявява антиоксидантни свойства, има положителен ефект върху сърцето и кръвоносните съдове и намалява риска от рак. Обогатените с микроелементи плодове укрепват костите и мускулната система. Други полезни свойства на червените плодове включват:
- Нормализиране на водния баланс на тялото - навременното "доставяне" на витамини и регулиране на телесната температура зависи от хидратацията.
- Намаляване нивата на холестерола в кръвта, нормализиране на кръвното налягане - динята съдържа цитрулин. Това е аминокиселина, която е отговорна за разширяването на кръвоносните съдове.
- Противовъзпалително действие - доказан положителен ефект от комбинацията на ликопен и витамин С.
- Намаляване на болката в мускулите след тренировка, спорт - това се дължи на съдържанието на цитрулин.
- Отличен диуретичен ефект - намаляване на отоци, борба с наднорменото тегло.
- Ускоряване на метаболизма, укрепване на защитните сили на организма срещу негативни външни фактори.
- Подобряване на настроението, повишаване на жизнеността - вече познатата ни аминокиселина цитрулин ускорява производството на аргинин в организма. Този компонент е отговорен за устойчивостта на стресови ситуации, бодрост и потискане на депресивни състояния.
- Намаляване на интензивността на окислителните процеси в организма – динята се препоръчва за консумация след продължително боледуване.
- Ефективна защита на очите – съдържащият се в дините ликопен предотвратява дегенерацията на очите, свързана с възрастта. Периодичната консумация намалява риска от слепота.
Сладката пулпа на плода е ценена заради изобилието от витамини и микроелементи, аминокиселини в състава си.
Лекар: Яжте диня, само по това време на деня, здравен съвет за деня, 2 август
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!