Руският диетолог и кандидат на медицинските науки д-р Елена Соломатина изясни кой трябва да откаже от динята и каква е максимално допустимата порция от този плод в диетата, която може да се консумира на дневна база.
Още: Полезни ли са витамините от група В за черния дроб?
Още: Дефицитът на този витамин вдига лошия холестерол
По колко диня може да се яде на ден?
"Не се препоръчва този вкусен плод да се яде на килограм", отбелязва д-р Соломатина. По нейни изчисления два килограма от този деликатес съдържат приблизително 500 килокалории, колкото едно пълноценно хранене. Но такава храна не може да се нарече балансирана поради голямото количество захар в състава й, според диетолога.
Лекар: НЕ яжте динята така, ако имате тези заболявания, здравен съвет за деня, 27 юли
„Два килограма от този плод са 500 килокалории. При това натоварване със захар е малко вероятно да изразходваме тези калории веднага, но не е нужно да заменяте обяда с диня“, казва д-р Соломатина.
Още: Лекар: Този любим плод регулира кръвната захар
Още: Тези 4 навика ще укрепят имунната ви система и ще ви защитят през зимата
"Можете да ядете не повече от 200 грама диня наведнъж и е най-добре да консумирате този плод по време на междинна закуска", категоричен е диетологът.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: Яжте ги всеки ден, тези ядки балансират нивата на кръвната захар
Още: Кардиолог: Пийте го всеки ден - този чай чисти съдовете от холестерола
„Препоръчителното количество диня е 200 грама наведнъж. По-добре е да ядете парче диня, отколкото бонбон, бисквити или торта", споделя д-р Соломатина. Тя съветва да не се ядат повече от 800 грама диня на ден.
"Ако разделите динята на четири дози по 200 грама, това ще бъде приблизително 50 килокалории", добавя д-р Соломатина.
"Хората с определени здравословни проблеми трябва да обсъдят с лекаря си дали могат да ядат плодове, които имат диуретичен ефект", продължи диетологът. Възможно е да се наложи да се откажат от динята
Още: Лекар: Кои са "най-забранените храни" при високо кръвно?
Още: Стевия: Как влияе на кръвната захар - ползи и противопоказания за здравето
„Ако имате пясък или камъни в бъбреците, динята може да премести камъче. Ако човек вече приема някакви диуретични лекарства, ако има сериозни нарушения на сърдечно-съдовата система, на стомашно-чревния тракт, трябва да се внимава с този плод. При декомпенсиран диабет, е по-добре да не се яде сладка диня“, предупреждава д-р Елена Соломатина.
Динята е сладък плод. Съдържа около 13% захароза, фруктоза и глюкоза (това са захари). В допълнение към тях, пулпата съдържа цял набор от полезни вещества: пектини, магнезий, калций, натрий, калий, фосфор, желязо, тиамин, рибофлавин, ниацин, фолиева киселина, каротин, аскорбинова киселина и др.
Но предимствата на този плод не свършват дотук:
- съдържа ликопен, антиоксидант, който придава червения цвят на зрънцето и също така намалява риска от развитие на атеросклероза и сърдечни заболявания;
- има мощен холеретичен и диуретичен ефект, поради което е в състояние да очисти черния дроб и бъбреците от токсини;
- от полза е за имунната система и доказано подобрява настроението;
Ако преядете с диня, можете да получите чревно разстройство, болки в корема, газове, а ако плодът се съхранява неправилно (без охлаждане), можете също да се отровите. Плодът има и по-сериозни противопоказания. Диня не трябва да се яде при:
- диария;
- цистит;
- простатит;
- метеоризъм;
- колики;
- проблеми със стомашно-чревния тракт;
- тежки патологии на панкреаса и простатната жлеза;
- патологии на сърдечно-съдовата система;
Лекар: Яжте динята така за бързо отслабване, здравен съвет за деня, 27 юли
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацита със специалист!