Владимир Путин не използва интернет и няма смартфон - отдавна известен факт, който отново се потвърждава от избягал офицер от руското разузнаване. Още преди години Путин принуди приближените от неговия вътрешен кръг да използват пишещи машини, казва той пред FT. В този контекст не трябва да е изненадващо, че Русия е изостанала толкова много по отношение на изкуствения интелект (ИИ). Глобалните санкции също попречиха на страната да развие вътрешния ИИ сектор.
Радио Свободна Европа наскоро съобщи, че Сбербанк – руският гигант за финансови услуги – е успяла да закупи само 9 000 графични процесора за трите години война на Русия срещу Украйна (за сравнение Microsoft купи почти 500 000 през 2024 г.). Русия има нови търговски партньори, но не и такива с достъп до големи количества модерни чипове. Проблемът се усложнява от факта, че тя е загубила около 10% от технологичната си работна сила заради емиграция от 2022 г. насам.
Русия катастрофално изостава с ИИ
Още: Русия не воюва официално със САЩ, но Путин притиска Тръмп и на бойното поле
Резултатът от всичко това е, че Русия е класирана на 31-во място в света по ИИ капацитет от Global AI Index на Tortoise Media - с други думи тя се нарежда след всички големи икономически сили в света и дори след малки държави като Португалия, Норвегия, Ирландия и Люксембург.
Ако Путин иска да разшири цензурата върху интернет и изкуствения интелект, той ще се нуждае от много изчислителни машини с голяма мощност и съответните чипове за тях, пише изданието. И не само като бройка, но и от по-модерни.
ИИ променя и армията и начина на водене на война в съвременния свят. Научният и технологичният прогрес е все по-обвързан с изчисленията, което означава, че достъпът до чипове ще бъде ключов стратегически фактор за военните само след няколко години (ако вече не е и сега). Без чипове, без компютри няма да има напредък в отбранителните технологии.
Армия от XXI век за Русия се превръща в мираж
Водещи фигури в ИИ казват, че сме на прага на революция в автономните оръжейни системи. Това означава, че на Русия ще й липсват средствата да развие армия от XXI век. И ако войната срещу Украйна бъде замразена за няколко години, разликата в способностите между европейските и руските военни може да се увеличи значително.
Следователно за съперниците на Русия се отваря прозорец за стратегия за нейното възпиране. Лишавайки Русия от достъп до усъвършенстваните чипове, необходими за ИИ, може да бъде спряна нейната агресия в бъдеще. И това означава, че санкциите срещу чиповете задължително трябва да останат в сила.
Второ, съюзниците на Украйна трябва да насърчат по-нататъшното изтичане на работна ръка от руския технологичен сектор. Могат да бъдат създадени визови схеми, които да улеснят завършилите ИИ да напуснат Русия и да отидат на Запад.
И трето, политическите опоненти на Путин трябва да бъдат запознати с траекторията на развитието на ИИ в световен мащаб. Ако хората около Путин бъдат убедени в катастрофалния мащаб на грешката му с изкуствения интелект, недоволството може да нарасне - може би дори до дестабилизиране на ситуацията.
Още: "Много ядосаният" Тръмп и Путин лице в лице?