Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо с времето болките в гърба се увеличават и какво да направим?

08 ноември 2022, 12:33 часа

С напредването на възрастта гърбът ви определено е станал по-болезнен и податлив на травми. Но какво се крие зад нарастващия дискомфорт и има ли нещо, което можете да направите, за да изчезне? Болките в опорно-двигателния апарат не са приятни, но са често срещана характеристика на остаряването. И макар че невинаги може да бъде предотвратена, ако знаете типичните причини може да ви помогне да сведете дискомфорта до минимум, а дори и да се отървете напълно от него.

Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици

Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола

Болките в гърба или кръста може да са сигнал за нещо по-сериозно

4 причини, поради които болката в гърба може да се влоши с възрастта

1. Износване с времето

След десетилетия постоянна работа, части от гръбначния стълб могат просто да започнат да се износват. Това се случва в множество области на гръбначния стълб, включително дисковете и ставите, което може да завърши с болки в гърба. Подобната на желе субстанция, която се намира между всеки диск на гръбначния стълб, може да започне да губи влажност, което увеличава риска от болка и наранявания като разкъсване на дискове или дискова херния. Тези проблеми могат да доведат до дискомфорт навсякъде по гръбначния стълб, включително и във врата. Но е най-вероятно износването да доведе до болки в долната част на гърба. Това е така, защото в най-долната част се поема най-много теглото на тялото ни, както и ни позволяват да се движим и да усукваме гърба си.

Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол

Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб

Справи се сам срещу болките в гърба

2. Повишен риск от здравословни проблеми, които могат да причинят болки в гърба

Нормалното износване, което се случва с възрастта, понякога може да създаде предпоставки за хронични заболявания на гърба. Някои от най-честите причинители включват:

СПИНАЛНА СТЕНОЗА, при която гръбначният мозък и нервите се притискат и причиняват болки в гърба и врата и слабост в ръцете или краката. СПОНДИЛОЛИСТЕЗА, която се получава, когато един прешлен в гръбначния стълб се приплъзва напред в друг прешлен. АРТРИТ, при който хрущялът в гръбначния стълб изтънява и се възпалява. Друг проблем, който е по-вероятно да се прояви, е ОСТЕОПОРОЗАТА, при която костите стават по-слаби и чупливи. Това може да доведе до прегърбване, ако са засегнати костите в гръбначния стълб, което води до лоша стойка и болка.

Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка

Още: Лекар: Яжте го всеки ден през зимата, това е най-полезният плод за сърцето, здравен съвет за деня, 22 декември

Край на болките в ГЪРБА с тези домашни методи!

3. По-голяма вероятност от наранявания

Говорейки за остеопорозата, е възможно състоянието да причини малки фрактури на гръбначния стълб, наречени микрофрактури. Тези фрактури не се получават в резултат на злополука като спъване или падане, а могат да се развият, когато костите в гръбначния стълб не са достатъчно здрави, за да поддържат теглото ви или ежедневните дейности. Повтарящото се вдигане на тежки предмети или неудобните движения като внезапни усуквания или завъртания, могат да натоварят мускулите или връзките в гърба.

КРАЙ на болката в гърба с тази проста смес!

4. Нездравословни навици 

Ниската ви физическа активност и постоянното заседяване може да направи гърба и основните ви мускули по-слаби, което ви прави податливи на лоша стойка и травми. Нарастването на теглото, което е често срещано с възрастта, също може да натовари допълнително гърба ви и да доведе до дискомфорт.

Как да се справите с болките в гърба, свързани с възрастта?

За да овладеете болката в гърба, първо трябва да установите каква е причината. Промените в начина на живот обикновено могат да доведат до промяна, но понякога може да се наложи друго лечение, като например медикаменти или дори операция. Обърнете внимание на стойката си. Това винаги е първата стъпка за доброто здраве на гръбначния стълб. Прегърбването води до напрягане и сковаване на мускулите на гърба, което може да изостри болката. 

Болките в кръста – съвети и трикове

Бъдете активни! Повечето пациенти имат погрешното убеждение, че когато имат болки в гърба, трябва да си почиват и да не натоварват повече гърба си. Но почивката не винаги е правилното решение. Опитайте се да извършвате аеробни дейности с по-ниско натоварване през свободното ви време, заедно с някоя друга тренировка за укрепване на гърба и гъвкавост, като вдигане на тежести или йога. Когато трябва да вдигнете тежък предмет, сгъвайте се в коленете, а не в гърба. Опитайте се да поддържате нормална стойка, докато носите предмета. Резките движения също са опасни.

Болките в гърба – диагноза и лечение в Центъра по гръбначни заболявания на „Мемориал Бахчелиевлер”

Приложете лед! Студения компрес на засегнатата област в продължение на 20 минути може да потисне възпалението и да ви помогне да се чувствате по-комфортно. Направете 20-минутна почивка, след което повторете, ако е необходимо. Физиотерапевт може да ви научи на упражнения за разтягане и укрепване, които могат да ви помогнат да облекчите болката и да улеснят ежедневните ви дейности. След като научите движенията, може да успеете да ги изпълнявате у дома.

5 ценни правила, които ще ви отърват от досадните болки в гърба

Кога да посетите лекар при болки в гърба?

Говорете с лекар, ако е нужно. Болкоуспокояващи лекарства без рецепта могат да облекчат възпалението и болката, когато промените в начина ви на живот не носят необходимото облекчение. В повечето случаи проблемът ще реши в домашни условия, но трябва да уведомите лекаря си, ако болките в гърба не се подобряват или са придружени от нов или влошаващ се симптом. Такива симптоми могат да бъдат: изтръпването на ръцете или краката, тежест или загуба на контрол в ръцете или краката, изтръпване на слабините или проблеми с пикочния мехур или червата. В някои случаи тези симптоми могат да бъдат признак на сериозен проблем, затова не губете време и се консултирайте с вашият лекар.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Денис Витанов
Денис Витанов Отговорен редактор
Новините днес