Ядките кашу не са толкова популярни, колкото някои други, но все пак си заслужават вниманието. Кашуто е здравословно и вкусно. То е универсална добавка към всичко - от салати до десерти, а също така е чудесен начин да добавите повече храни на растителна основа към вашата диета, пише Eating Well.
Кашу - защо трябва да го включите в ежедневната си диета
В публикацията се отбелязва за положителното въздействие на кашуто върху здравето и най-вече върху функцията на сърцето. Тези ядки са чудесен източник на полезни за сърцето моно- и полиненаситени мазнини, казва регистрираният диетолог Джилиан Баркумб.
Лекар: Яжте всеки ден кашу в това количество, здравен съвет за деня, 3 декември
"Тези здравословни мазнини могат да подобрят нивата на холестерола, когато се консумират вместо храни, богати на наситени мазнини, като говеждо или масло. Проучване установи, че когато хората с диабет тип 2 консумират 10% от дневните си калории от кашу, нивата на холестерола им се подобряват в сравнение с хората, които не ядат кашу", казва експертът.
"Тези ядки също могат да ви помогнат да отслабнете, въпреки факта, че са доста калорични. Проучването установи, че тялото не усвоява всички калории от кашу, тъй като фибрите им задържат част от мазнините и ги премахват. Въпреки че една унция сухо печено кашу съдържа 163 калории, ние усвояваме само около 84% от тях", допълва диетологът.
Лекар: Кашу - как влияе на холестерола и кръвната захар
"Освен това комбинацията от протеини и полезни за сърцето мазнини в кашуто забавя храносмилането, което може да ви накара да се чувствате сити по-дълго. Освен това ядките са с ниско съдържание на захар, което ги прави по-добър избор от други закуски като чипс или бонбони", казва диетологът.
Експертът споделя, че много проучвания подкрепят ползите от кашуто за предотвратяване и лечение на диабет. Първо, този продукт е с ниско съдържание на въглехидрати – само 9 грама на унция кашу. Тези ядки също са богати на други хранителни вещества, които влияят на нивата на кръвната захар, като протеини, фибри, здравословни мазнини и антиоксиданти.
Кашуто поддържа здравето на костите. Силата на костите зависи не само от калция. Хранителни вещества като витамин К, магнезий и фосфор също са необходими на скелета. И кашуто съдържа всички тях.
"Кашуто съдържа антиоксиданти, които помагат в борбата с възпалението и предпазват от оксидативен стрес, който може да доведе до хронични заболявания като сърдечни заболявания и рак. Кашуто също съдържа цинк, антиоксидантен минерал, който поддържа имунната ви система силна и здрава", допълва специалистът.
Какво се случва с тялото ви, когато включите кашу в дневното си меню?
Други ползи от кашуто
Шепа кашу всеки ден предотвратява образуването на камъни в жлъчката и попълва загубата на желязо в женското тяло, свързана с месечния цикъл. Съдържащият се в ядките токоферол подобрява репродуктивната функция, витамин Е насища клетките с кислород, има благоприятен ефект върху кожата и помага на жените да изглеждат по-млади.
18 ядки кашу в ежедневната диета на мъжа повишават либидото, ускоряват растежа на косата, предотвратяват прекомерното изпотяване и помагат за отказване от тютюнопушенето.
Кашуто в диетата на деца над 3 години нормализира храносмилането, предпазва от запек, укрепва зъбите и костите, има противовъзпалителен ефект и укрепва имунната система.
Защо ТРЯБВА да ядете шепа кашу всяка вечер?
Шепа кашу в диетата на възрастните хора намалява риска от сърдечни заболявания, рак, остеопороза, инсулт, диабет, Алцхаймер или Паркинсон. Високите нива на лутеин поддържат здраво зрение, правилният магнезиев баланс предотвратява мигрена, а здравословните мазнини подобряват когнитивната функция.
За спортисти и бодибилдъри 18 ядки кашу помагат за изграждане на мускулна маса по време на тренировка и възстановяване на тялото след тренировка.
Шепа кашу доставя на мозъка голям брой витамини и минерали, които подобряват паметта, когнитивните функции и устойчивостта на стрес на лекари, учители, учени, програмисти, ученици и студенти.
Лекар: Тази ядка има мощна хранителна сила
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!