Скаридите са ракообразни, които живеят в солени морски или в сладки води.
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
Д-р Ксения Селезньова разказва за тях.
Скаридите са отличен източник на пълноценни животински белтъчини. Съдържат много йод, който е крайноо нужен за здравословните и нормални функции на щитовидната жлеза.
Най-здравословният метод за готвенето им е на пара. При продължително излагане на високи температури някои протеини, витамини и други елементи се губят. А при пържене се образуват вредни вещества. Може да се пекат на фурна, също понякога на скара без много масло. Главното е да не са образува кора, понеже в нея се концентрират най-вредните вещества.
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
Калории и хранителна стойност
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
Скаридите се състоят главно от белтъчини и вода.
100 грама варени скариди съдържат приблизително 99 kcal и още:
- 74 мл вода;
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
- 24 г протеин;
- 0,3 г мазнини;
- 0,2 г въглехидрати;
- 189 mg холестерол.
Полза от скаридите
1. Имат богат състав
Скаридите са сред най-наситените с йод източници на този минерал – той е изключително важен за правилното действие на щитовидната жлеза, както и за здравословното състояние на мозъка.
Те изобилстват с мастните киселини омега-3, които имат важна роля в процесите на метаболизма и във функционирането на нервната и сърдечно-съдовата система.
Скаридите съдържат антиокислители, основният от които е астаксантин. Той се намира във водораслите, които скаридите ядат, и спомага за защитата на клетките от свободните радикали; също намалява рисковете от някои хронични заболявания.
Този зеленчук сваля лошия холестерол - яжте го сутрин и вечер
2. Помагат на сърцето
Благодарение на астаксантина, скаридите влияят положително върху сърдечно-съдовата система. Този антиокислител подсилва артериите. Също повишава степента на липопротеините с висока плътност или „добрия“ холестерол.
3. Подобряват здравето на мозъка
Астаксантинът защитава организма от окислителен стрес. Предотвратява увреждане на мозъчните клетки - а именно такова увреждане най-често провокира загуба на памет и невродегенеративни заболявания от типа на болестта на Алцхаймер.
4. Подходящи са за диети
Скаридите са с ниска степен калории и въглехидрати, така че може да бъдат добавени към разнообразни диети за отслабване и нормализиране на теглото. За целта е най-добре да се готвят на пара или да се варят, като се откажете от висококалоричните сосове.
Вреда от скаридите
Въпреки цялостните ползи за здравето, яденето на скариди може да доведе до различни странични ефекти.
1. Алергия
Ракообразните са едни от най-алергенните храни, заедно с риба, фъстъци, ядки, пшеница, мляко и соя. Причинители на алергичната реакция са протеините тропомиозин, хемоцианин и аргинин киназа. Симптомите може да включват възпалено гърло, храносмилателни проблеми, затруднено дишане и кожни реакции. Съществува риск от анафилактичен шок – внезапна и крайно опасна реакция, която може да предизвика смърт, ако навреме не бъде предоставена помощ.
Билката, която е най-добра при висок холестерол
2. Чревни инфекции
Яденето на сурови скариди може да доведе до различни чревни инфекции, като вибриоза, холера и стомашен грип.
3. Отравяне
Ако скаридите имат застояла миризма, особено на амоняк, не ги яжте. Това показва растеж на бактерии, което може да доведе до отравяне.
4. Висок холестерол
Скаридите са с изключително високо съдържание на холестерол. Въобще, хората в такова състояние трябва да внимават със скариди, раци и омари.
Въобще, скаридите са едни от най-богатите на холестерол морски дарове в света, като 100 г скариди съдържат средно 150-160 мг холестерол.
Когато се консумира в умерени количества, холестеролът не е вреден за човешкото здраве. Хората с висок холестерол не трябва напълно да се отказват от скаридите, тъй като организмът получава други полезни вещества от тях: белтъчини, всички мастноразтворими витамини (A, K, E и D), микроелементи (калий, магнезий, цинк, йод, мед). Можете да си позволите две до три порции скариди на седмица (една порция е приблизително 150-200 г).
Внимание! Тази статия е с информативно предназначение. Не практикувайте самолекуване и се обръщайте винаги към медик-специалист!