Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо НЕ трябва да ядете салата вечер?

19 октомври 2024, 21:02 часа

Много хора смятат, че салатата е един от най-добрите варианти за вечеря, защото е здравословно и леко ястие и дори заместват напълно последното хранене с нея. Но специалистите не препоръчват да се яде вечер, според The Health Site.

Още: Лекар: Всички пием това лекарство, но то не трябва да се пие при тези 3 симптома

Още: На какъв лекар обикновено се ходи при болки в кръста?

Защо не трябва да се яде салата вечер?

"Факт е, че яденето на сурови зеленчуци може да предизвика повишено производство на храносмилателни газове. Това ще доведе до тежест в стомаха", казва д-р Крутика Нанавати.

Лекар: Това е най-добрата салата за червата, приготвя се от 3 съставки

"За да предотвратите възможни храносмилателни проблеми, причинени от яденето на салата вечер, трябва да обърнете внимание на нейния състав. Изберете лесни за смилане листни салати и задължително ги комбинирайте с добре поносими гарнитури като пиле или риба на скара, за да осигурите висококачествен протеин, без да натоварвате стомаха си", споделя още експертът.

Още: За плексит: На какъв лекар обикновено се ходи

Още: На какъв лекар се ходи обикновено при проблеми с бъбреците?

Салатата от маруля е богата на фолиева киселина, която регулира обмяната на веществата и участва във функционирането на нервната и хемопоетичната система. По общо съдържание на сол марулята е на второ място след спанака. Богата е и на микроелементи: съдържа мед , цинк, кобалт, манган, молибден, титан, бор, йод . Листата на марулята съдържат повече от 38% калий, 15% калций, повече от 5% желязо и около 5% магнезий, повече от 9% фосфор и много сяра, която е част от хемоглобина и играе ролята на окислител. Много заболявания на нервната система възникват в резултат на навлизането на сяра и фосфор в тялото в неорганична форма (например при ядене на месо и зърнени храни). В комбинация със силиций (листата на марулята съдържат повече от 8%), сярата и фосфорът са необходими за нормалното състояние на кожата, сухожилията и растежа на косата.

Листата на марулята съдържат алкалоиди, горчивина и смоли. Имат отхрачващо, противокашлично, диуретично и седативно действие. Марулята също е отличен източник на витамин А и С. 

Желязото, съдържащо се в листата на марулята, е най-активният елемент в тялото ни, така че е важно то да се обновява по-често от всеки друг елемент. Черният дроб и далакът са места на натрупване на желязо; използва се от тялото в случай на внезапна нужда (например за бързо образуване на червени кръвни клетки при голяма загуба на кръв), както и в случай, че храната не съдържа необходимото количество от този елемент в органични форма.

А магнезият, съдържащ се в листата на марулята, ревитализира мускулната тъкан, мозъка и нервите. Органичните магнезиеви соли служат като градивен материал за клетките - главно нервната система и белодробната тъкан. Те също така помагат за поддържане на нормалното кръвообращение и други функции, без които правилният метаболизъм е невъзможен. Като продукт от диетично хранене марулята е полезна при диабет и заседнал начин на живот, подобрява храносмилането, действа успокояващо на нервната система и има лек хипнотичен ефект. Препоръчва се за по-възрастни хора, за прекарали тежко инвалидизиращо заболяване.

Още: Лекар: Защо продължава да ни се вие свят и като сме легнали?

Още: Kога се пие магнезият - сутрин или вечер?

Лекар: Яжте тази салата за здрави и чисти черва, здравен съвет за деня, 14 август

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес