Сред считаните за чудодейни народни лекове ще срещнете чесъна, чая и със сигурност ракията. Ракията е свързана до такава степен с традициите ни, че няма заболяване, за което няма да чуете шеговитото "Пий една ракия и ще ти мине".
Подобен съвет обаче може не само да не се окаже ефективен, но и да навреди. Ракията наистина сгрява тялото и е добър начин да разпуснете след мразовития работен ден, но лекува ли всяко неразположение и в частност вирусите и грипа? Помага ли греяната ракия при висока температура? Вижте мнението на специалистите.
Ролята на греяната ракия при висока температура за външна употреба – разтривки
Още: Ето какъв е правилният начин на пиене на ракия
Сред обществото ни битува митът, че при висока температура трябва да посегнем към антибиотик и ракия за разтривки. Антибиотиците не лекуват вирусни заболявания, а бактериални и нямат никакво полезно действие по отношение на грипа, а разтриването с ракия според лекарите може не само да не помогне на болния с температура, но и да доведе до по-тежко състояние, обезводняване, интоксикация. Те съветват да се разчита на студената вода и оцета при нужда от бабини и народни илачи за смъкване на високата температура, а не на ракията. Много често се практикува особено в малките населени места – селата и от по-възрастните хора обтриване с ракия при висока температура. Реално това е обтриване със спирт, тъй като ракията е спиртна напитка, спиртът, когато се изпарява, охлажда, поради което болният може и да се почувства по-добре, но рискът не си заслужва и лекарите като д-р Кристина Херндон - инфекционист и педиаър - съветват да не се доверявате на подобни лекове.
Как стоят нещата по отношение на консумацията на греяната ракия при висока температура? Защо се счита, че помага, така ли е наистина?
Ролята на греяната ракия при висока температура при консумация
Известни лекари – лица от телевизионния екран, отново ни припомниха правилното поведение по време на грипна епидемия, за да се предпазим – проветряване, избягване на места, на които има масово струпване на хора, качествена храна, витамини, движение, много течности, чисти ръце. Сред съветите им липсва греяната ракия, а някои изрично подчертават, че тя няма да ни спаси от грипа, но пък консумиращите я са на друго мнение и се кълнат в лечебните ѝ качества по отношение на вирусите и грипа. Наистина ли помага консумацията на греяната ракия при висока температура, или просто търсим повод за напълним чашите?
Още: Какво е най-добре да се пие, за да не ни е студено?
Греяната ракия се счита от мнозина за течното чудо на българите и това не е случайно – компрес с ракия ще ви избави от болното гърло, ако нямате под ръка с какво да облекчите паренето в нея и трудното преглъщане. Вероятно в детството ви са ви лекували именно така и от опит знаете, че помага. Освен компресът може и да си приготвите греяна ракия с любимите плодове и аромати и да се отпуснете на топло с чаша пред камината. Оказва се, че наистина може да ви помогне да свалите температурата, като тайната се състои в… изпотяването. Съчетанието от топли одеяла, топла стая и гореща греяна ракия ще ви изпоти, а със сигурност знаете, че изпотяването помага за понижаване на високата температура.
Ето къде се криела тайната на ракията – не в директно въздействие върху вирусите или върху температурата, а в сгряващите ѝ свойства, предизвикващи обилно изпотяване. Това обаче важи, ако сте на топло и сте завити. Както и ако не забравите да се преоблечете след това. Не разчитайте, че ракията, изпита в големи количества в нощните клубове в студа ще смъкне високата температура, уви, ракията не работи така.
Статията не замества лекарска консултация. Грипът може да доведе до усложнения без правилните преглед и лечение.
Как се прави греяна ракия в различните краища на България?