Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Засаждане на домати: Какво НЕ трябва да се слага в дупката

04 февруари 2025, 15:30 часа

Много градинари, опитвайки се да подобрят условията за растеж на доматите и да си осигурят богата реколта, добавят различни торове в дупката по време на засаждане. Но не всички са полезни, а някои дори могат да навредят. Ето какво не трябва да поставяте в дупката, когато засаждате домати.

Какво не трябва да се слага в дупката при засаждане на домати?

Пресният оборски тор е едно от най-разпространените погрешни схващания сред начинаещите градинари. На пръв поглед изглежда, че този естествен тор е полезен, но всъщност той може да изгори корените на растенията. 

Пресният тор съдържа висока концентрация на амоняк и активно отделя топлина по време на разлагането, което води до изгаряния на кореновата система. Освен това може да се превърне в източник на патогенни бактерии и гъбички. В случая е по-добре да се използва угнил компост или хумус.

Тези сортове домати са най-месести и сладки

Някои минерални торове, съдържащи хлор (например калиев хлорид), могат да повлияят отрицателно върху развитието на доматите. Доматите са много чувствителни към хлор. Излишъкът му води до инхибиране на растежа, пожълтяване на листата и намаляване на добива. Калиевият хлорид, изполва при засаждане на доматите, ще забави растежа им и листата им ще започнат да се извиват. В случая е по-добре да се използва калиев сулфат или пепел.

Органични вещества като прясна трева, върхове или остатъци от храна могат да навредят на младите растения. Неизгнилата органична материя започва да се разлага в почвата, като отделя топлина и абсорбира азот, който е необходим за растежа на доматите. Това може да доведе до недостиг на хранителни вещества и бавен растеж на растенията.

Защо разсадът на доматите расте висок и слаб?

 

Вар и креда се използват за дезоксидиране на почвата, но добавянето им директно в дупката може да навреди на доматите. Внезапната промяна в pH на почвата в зоната на корените може да наруши усвояването на хранителни вещества, особено на фосфор, което води до бавен растеж.

Слагането на вар в дупката е грешка. По-добре е да я добавите няколко месеца преди засаждането на домати.

Някои градинари използват сол за борба с вредителите или за подобряване на вкуса на плодовете, но това може да бъде опасно. Солта задържа влагата в почвата, което води до дехидратация на корените. В допълнение, той нарушава структурата на почвата, което я прави по-малко плодородна.

Защо ТРЯБВА да засадите тези 5 растения до доматите?

Излишъкът от минерални торове, като урея или амониев нитрат, може да доведе до "прехранване" на растенията. Излишъкът от азот предизвиква активен растеж на зелена маса в ущърб на плододаването. Освен това това може да доведе до натрупване на нитрати в плодовете.

Какво може да се постави в дупката при засаждане на домати?

Въз основа на опита си опитните градинари препоръчват добавяне на следното към дупката при засаждане на домати:

  • Добре изгнил компост или хумус.
  • Дървесна пепел (източник на калий и микроелементи).
  • Малко суперфосфат за укрепване на корените.
  • Черупки от яйца (източник на калций).

С тази стара рецепта за тор доматите ще станат месести и сладки

Лехите за домати могат да се приготвят през есента, в зависимост от почвата, добавете торф (ако почвата е тежка) или доломитово брашно (ако е кисела) в количество от 350 g на 1 кв. м. В случая може да се използва хумус или компост (3 кг на 1 кв. м.). Но ако не сте успели да наторите през есента, можете да го направите през пролетта. За да направите това, седмица преди засаждането на разсад, лехата може да се полее с инфузия на птичи тор (пропорции 1:20) - 0,5 литра инфузия под всяко растение. Има втори вариант - 20 дни преди засаждането добавете 300 гр костно брашно на 1 кв.м. площ.

Каква е идеалната почва за разсада на доматите - състав и рецепти

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес