На пръв поглед изглежда, че лукът може да се консумира с почти всеки продукт и като част от всяко ястие. Но това мнение е погрешно. Според руския кулинар Юлия Архипова, някои храни не трябва да се ядат с лук. Според експерта, в противен случай зеленчукът ще загуби всичките си полезни свойства или дори ще навреди на тялото.
Още: Ориз: Как влияе на холестерола?
Още: Какво НЕ трябва да ядете, ако имате висок холестерол: Топ 10 на най-лошите храни
Храни, с които не трябва да се яде лук
Първо, не забравяйте факта, че лукът, който е бил обелен преди дълго време, е пълен с патогенни бактерии. Съответно този зеленчук може да се яде малко след като се обели.
3 прости правила, с които лукът ще издържи цяла зима
"Забравете за комбинацията от лук и майонеза , защото такава комбинация е вредна за стомаха. Може да изпитате последствия като подуване на корема. Също така не си струва да мариновате лук в комбинация с гъби. С тази комбинация зеленчукът веднага губи всичките си полезни свойства", казва специалистът.
Още: Можете да спрете мускулните крампи на краката за секунди с това неочаквано домашно средство
Още: Кардиолог: Портокали - вдигат или свалят холестерола
Полезни свойства на лука
"Като дете на всеки от нас вероятно са казвали, че трябва да ядем лук, за да се предпазим от респираторни заболявания. И това изобщо не е измислица. Учените наричат лука истински рекордьор сред другите продукти по съдържание на кверцетин . Това е мощен антиоксидант, който помага за регулиране на високото кръвно налягане, понижава нивата на холестерола в кръвта, укрепва стените на кръвоносните съдове и помага за развитието на защита срещу респираторни заболявания", казва специалистът.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Онколог: Каква е връзката между витамин D и раковите образования
Още: Топ 5 чая за здраве и мощен имунитет, които диетолозите препоръчват
Смята се също, че кверцетинът има подмладяващи свойства, намалява възпалителните процеси в организма, премахва алергичните реакции и като цяло помага за подобряване на здравето.
Лукът съдържа и друго важно вещество – алицин (43,6 мг на 100 г продукт). Има антибактериални свойства, подобрява паметта и намалява риска от развитие на съдови заболявания. Алицинът насърчава разширяването на кръвоносните съдове, поради което кръвното налягане намалява. И това вещество се бори с туморите и освобождава клетките от свободните радикали.
Лукът съдържа едно от най-важните за бременните жени вещества – фолиевата киселина. Необходимо е за нормалното протичане на бременността, а също така участва в развитието на плода. Ако бъдещата майка няма достатъчно фолиева киселина, това може да увеличи риска от преждевременно раждане и развитие на вродени дефекти.
Още: Здравен съвет за деня, 6 януари: Лекар: Винаги слагайте по щипка от това във всеки чай
Още: Диетолози разкриват: Тези 2 противовъзпалителни храни ще променят живота ви
Лукът може да бъде полезен за жените (и не само за бременните), ако искат да запазят младостта и красотата си. Помага за подобряване на външния вид на кожата, намалява появата на промени, свързани с възрастта, повишава синтеза на колаген и има благоприятен ефект върху кожата.
В какво да накиснете зимния лук преди засаждане - тайната на опитните градинари
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със спецалист!