Захарта и солта често се наричат „бяла смърт“. Консумирайки ги в големи количества, хората се излагат на риск от много заболявания, включително и такива, които съкращават живота им.
Руският диетолог д-р Ирина Мансурова споделя коя е от двете съставки е по-вредна.
Захарта или солта е по-вредна?
Според специалиста злоупотребата със сол провокира развитието на проблеми като високо кръвно налягане (хипертония), дефицит на калций, опасен за състоянието на зъбите и костите, задържане на вода и подуване, претоварване и умора на сърцето. Солта също допринася за появата на наднормено тегло, което мнозина не подозират (с нейния излишък разграждането на мазнините се забавя).
Лекар разкри какво ще се случи с холестерола ви, ако откажете захарта
В същото време определено количество сол е физиологично необходимо за тялото всеки ден. През лятото, в горещи условия, с обилно изпотяване, дори трябва да използвате малко повече сол.
„Солта играе важна роля в електролитния баланс, насърчава мускулната контракция и помага в борбата с микробите. С помощта на солта тялото се възстановява по-бързо, регулира кръвното налягане и подпомага нервната система”, споделя д-р Ирина Мансурова.
Що се отнася до захарта, основната заплаха за здравето е способността й да активира процесите на образуване на мазнини и натрупване на мазнини в тялото, както и да изтощава панкреаса. Последицата от това е развитието на възпаление и диабет. От своя страна затлъстяването, което се дължи на глада за захар, може да стане фактор за развитието на опасни заболявания, включително рак.
Според д-р Мансурова захарта е по-вредна от солта. Ако избягвате добавената захар в диетата си, здравето ви няма да пострада, тъй като глюкозата, от която се нуждае тялото ви, може да бъде получена от зеленчуци, плодове и плодове. Тялото няма да може да понесе пълното изключване на солта от диетата, тъй като няма еквивалентна замяна за нея.
„В излишък и двата продукта са еднакво опасни. Но солта е незаменима, така че към нейната консумация трябва да се подхожда с особено внимание“, заключава диетологът.
Още: Най-добрият заместител на захарта, който регулира инсулина
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.