Хората, диагностицирани с диабет, трябва да бъдат много внимателни относно храните, които консумират, заради влиянието им върху нивата на кръвната захар. Това споделя руският диетолог д-р Наталия Дудкова. Тя допълва, че не всичко в списъка с „полезно за здравето“ всъщност е полезно за диабетиците.
“Някои полезни на пръв поглед храни може да имат толкова висок гликемичен индекс, че за диабетиците би било по-добре напълно да забравят за тяхното съществуване, вместо да ги консумират дори в малки количества и да рискуват здравето си”, казва специалистът.
Диетологът Наталия Дудкова споделя кои вкусни и като цяло здравословни храни могат да бъдат опасни за здравето на диабетиците и хората с повишен риск от развитие от диабет. Списъкът с тях включва бял ориз, варени картофи, плодови сокове, сушени плодове, царевица.
Лекар: 4 напитки при висока кръвна захар, които са във всеки дом
Храните, които рязо повишават кръвната захар
Белият ориз е е най-опасен за диабетиците. В зависимост от метода на обработка на зърното, гликемичният индекс на продукта може да варира от 65 до 85 единици на 100 грама зърнени храни.
“Варени картофи - в зависимост от метода на готвене, гликемичният индекс варира от 60 до 90 единици. Затова е по-добре изобщо да не ядете, а да се съсредоточите върху по-здравословни храни. Например, елда”, казва диетологът.
“Дори пресните сладки плодове не са толкова пълни със захар, колкото прясно изцедените сокове. Това се отнася за ябълки, круши, горски плодове, моркови и тикви. Купените от магазина сокове, които практически не съдържат полезни хранителни вещества или фибри, ще навредят още повече на вашето здраве”, допълва д-р Дудкова.
“Сушени плодове - историята е почти същата като със соковете”, казва специалистът. Според диетолога повечето сушени плодове имат не само много висок гликемичен индекс (средно 70-90 единици), но и високо калорично съдържание (100 g - приблизително 200-300 kcal).
Специалистът допълва, че царевицата също е вредна. В списъка се включва и царевична каша.
“Ако я приготвяте без захар и с вода, съдържанието на калории ще бъде ниско, но за съжаление, това няма да намали гликемичния индекс. Той ще остане на ниво от 80 единици”, казва д-р Дудкова.
Освен това диетологът предупреждава, че дори напълно здравите хора не трябва да ядат царевична каша повече от 2 пъти седмично: това създава непоносима тежест за стомаха и червата. Неприятните усещания в коремната област не могат да бъдат избегнати.
Лекар: Този зеленчук контролира захарта и прибира корема
Важно: Статията е единствено с информативна цел! Тя не замества балансораното хранене и консултацията със специалист!