Вдишването с пара е едно от най-често използваните домашни средства за успокояване и отпушване на носните проходи и облекчаване на симптомите на настинка или синусова инфекция.
Наричана още парна терапия, инхалацията включва вдишване на водни пари. Смята се, че топлият влажен въздух действа добре, тъй като разводнява слузта в носните кухини, гърлото и белите дробове. Това може да облекчи симптомите на настинка и грип, както и на ларингит.
Въпреки че вдишването на пара няма да излекува инфекцията, това може да ви помогне да се почувствате много по-добре, докато тялото ви се бори с неразположението. Но както при всяко домашно лекарство, важно е да научите най-добрите практики, за да не се нараните в процеса.
Как се прави инхалация?
Кипнете на котлона вода с билки в нея или други средства, които сте решили да ползвате при инхалация. Водата отлейте в купа, разположена на равна повърхност. Покрийте главата си в кърпа, застанете стабилно над купата с врялата вода и вдишайте дълбоко от парите в продължение на 8-10 минути. Ако носите очила, предварително ги смъкнете. След процедурата запазете мълчание и не яжте нищо, за да си свършат работата лечебните пари.
Инхалациите са напълно естествен метод за подобряване на здравето. Тази манипулация е абсолютно натурална. Всъщност това средство е близо до природата, тъй като телата ни са съставени от над 60% вода, а парата е само капчици вода. Съвсем просто – чрез инхалации, вие подновявате един от естествените биохимични елементи на тялото си.
Като се има предвид това, както при всичко, свързано с гореща вода, трябва да се внимава. Традиционните методи на инхалация са подходящи за възрастни или тийнейджъри, но когато се използва парна терапия за бебета и деца със запушени носове и кашлица, се препоръчва повишено внимание от страна на родителите и задължителна предварителна консултация с детски лекар.
Кои са най-ценните въздействия на инхалацията?
1. Овлажнява сухите, раздразнени носни и гърлени проходи, като облекчението се усеща много бързо.
2. Облекчава бързо болезнеността и възпалението на гърлото при суха и влажна кашлица.
3. Втечнява гъстите секрети и по този начин спомага за лесно откашляне и отпушване на носа.
4. Отпуска мускулите на гърлото и минимализира дискомфорта, причинен от кашляне и храчене.
5. Разширява кръвоносните съдове, насърчавайки по-добър кръвен поток и цялостна циркулация.
6. Друга полза от правенето на инхалации е, че те действат отпускащо, отнемат стреса и подобряват съня.
Ето и още две предимства на инхалациите:
а) Инхалациите са евтини.
Те се правят основно с вода, като в самата течност можете да добавите специални етерични масла, билки, сода бикарбонат или алкохол. В повечето случаи ще си свършат работа продукти от кухнята, така че не се налага да плащате за скъпи консумативи или лекарства.
б) Лесен, бърз и изпитан метод.
Въвеждането на топъл въздух в тялото е метод, познат преди хиляди години. В древните египетски папируси има информация за специални пощения, където се е провеждало лечение с билкови пари. Така че този естествен метод е добре изпитан от хората.