Всеки ден поглъщаме редица храни, които вместо да ни заредят с енергия, всъщност бавно, но сигурно вредят на организма ни. Кои са храните, за които трябва да внимаваме най-много?
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
ЧИПС – направен за първи път в далечната 1853 г от индианецът Джордж Крам, който работел като готвач в хотел в Саратога Спрингс, щата Ню Йорк. Той изпълнил молбата на свой клиент, за пържени картофки по френски, но по-тънки от обичайното. Чипсът станал запазено блюдо на хотела, а след няколко години започнал да се продава като готов продукт. Уви, чипсът е убийствено калоричен (средно 500 калории за 100г), на всичко отгоре е подправен обилно със сол, глутамат и други добавки, които дори са канцерогенни.
ХОТДОГ – Продава се още през Средновековието по улиците на Франкфурт. Тогава той е носел името “франкфуртер”. Германците, които имигрирали в Новия свят, пренасят рецептата през океана. Освен със семейството си те често пътували и с четириногите си любимци от пороата дакел, чиито тела наподобяват колбас. Остроумните американци кръщават родения на други географски ширини сандвич хот-дог (горещо куче), а количките, на които той се предлага през четирите сезона на годината, наричат кучешки впрягове.
ХАМБУРГЕР – Появява се на страниците на вестниците през 1889г. В началото е авторско блюдо на Луис Ларсен, собственик на бар в Ню Хейвън, щата Кънектикът, който купувал нетлъсто говеждо, печал го на скара и го слагал между две филийки хляб. Хамбургерът дефилира на международна сцена през 1904 г, на традиционно изложение в Сейнт Луис. Отново емигранти от Германия, започват да продават тази разновидност на сандвича, но вместо хляб, използват питки. Американците бързо се пристрастяват и започват стремително да дебелеят. И така до днес.
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
ДЪВКА - Да, тя укрепва зъбите и венците, но преди време, когато са я приготвяли от чикл – дмола от дърво, растящо в Централна Америка. Сега надали можем да смятаме, че е полезна. Тя се прави от поливинилацетатна пластмаса с добавка на синтетични ароматизатори, оцветители и подсладители.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха