Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Високо кръвно през нощта и сутринта - лекар разкри защо е най-опасно

22 октомври 2023, 07:58 часа

Много хора дори не забелязват, че кръвното им се повишава посред нощ или сутрин. Но нощното и сутрешното повишаване на налягането се считат за най-опасни. Д-р Татяна Дувакова обясни защо това е така и защо повишава вероятността от атеросклероза и инсулт.

Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет

Още: Кардиолог: Червено вино - сгъстява или разрежда кръвта

Повишаване на кръвното през нощта и сутринта – защо е най-опасно

„По време на сън и почивка сърцето работи по-бавно и е подложено на по-малко напрежение“, обяснява д-р Татяна Тувакова.

Лекар: Тази риба е вредна при високо кръвно и камъни в бъбреците

Когато налягането внезапно се повиши обаче, сърцето е принудено да работи по-усилено, за да изпомпва кръв през стеснените кръвоносни съдове. Това може да доведе до инфаркт, аритмия или сърдечна недостатъчност", допълва специалистът.

Още: Кардиолог: Шепа от тези ядки на ден разрежда кръвта и предотвратява съсиреци

Още: Кардиолог: Постите свалят или вдигат холестерола

„Повишеното налягане може да причини увреждане на стените на съдовете, включително артериите, което увеличава риска от образуване на кръвни съсиреци. Ако кръвен съсирек запуши съд, прекъсвайки кръвоснабдяването на определена област на мозъка, това може да причини инсулт“, казва експертът.

„Повишаването на налягането през нощта и сутринта може да има отрицателно въздействие върху стените на кръвоносните съдове, причинявайки тяхното увреждане с течение на времето“, продължава терапевтът.

кръвно

„Това може да доведе до развитие на атеросклероза, повишен риск от инфаркт на миокарда, бъбречна недостатъчност и други сериозни усложнения“, допълва лекарят.

Още: Кафе - как влияе на кръвната захар и опасно ли е при диабет

Още: Народни БИЛЕТА за сваляне на високото кръвно - ДЕЙСТВАТ без засечка

„В много случаи повишеното налягане не е придружено от очевидни симптоми, особено в ранните етапи“, казва д-р Татяна Тувакова.

Това означава, че човек може да не осъзнае опасността и да потърси медицинска помощ, което може да влоши състоянието му.

Лекарят съветва редовно да се следят показателите на налягането и ако е необходимо, да се вземат мерки за неговото намаляване.

„Важно е да се отбележи, че високото налягане сутрин или вечер може да варира от човек на човек и зависи от много фактори“, обяснява лекарят.

Надбъбречните жлези играят важна роля в регулирането на налягането. Сутрин те произвеждат повече хормони като кортизол, който може да доведе до повишение на налягането.

„При хора, страдащи от обструктивна сънна апнея, дишането се прекъсва по време на сън поради частично или пълно блокиране на дихателните пътища. Това може да доведе до повишаване на налягането през нощта”, предупреждава лекарят.

Повишени нива на стрес и тревожност също могат да стимулират производството на хормони като адреналин, което може да доведе до повишаване на налягането както сутрин, така и през нощта.

Прием на болкоуспокояващи, контрацептиви и други лекарства могат да причинят повишаване на налягането през определени интервали от време, отбелязва Татяна Тувакова.

Още: Евтиният зеленчук, който е задължителен за хората над 55 - сваля кръвното и укрепва имунитета

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес