Какво представляват калориите?
Още: Ново проучване: Как кафето влияе на мозъка
Още: 7 знака по тялото и лицето, които издават проблеми със сърцето
Нашата храна е източникът на енергия, необходим за поддържане на основните жизнени функции. В резултат на метаболитни промени протичащи в тялото, се отделя топлинна енергия, която се нарича енергийна стойност на хранене. Ние изразяваме тази стойност в килокалории (кцал) и я преобразуваме в определена единица тегло на продукта (най-често на 100 г).
За да балансирате правилно диетата, използвайте калоричната (енергийна) стойност на отделните продукти, включени в менюто. Различните хранителни съставки осигуряват различни количества енергия. Най-калорични са мазнините (1 г мазнина е приблизително 9 кцал), малко по-малко въглехидрати и протеини (приблизително 4 кцал в 1 г).
Най-добрият начин да намалите калоричността на ястията е да ги обогатите със зеленчуци, особено тези с високо съдържание на фибри , които изпълват стомаха за дълго време и инхибират чувството на глад. Освен това си струва да се обърне внимание на съдържанието на въглехидрати, протеини и мазнини в консумираните продукти. Храните с високо съдържание на мазнини са най-калорични, затова е по-добре да избирате храни с ниско съдържание на мазнини и протеини.
Още: Лекар: Чаша от този алкохол регулира кръвната захар
Още: По колко кисело зеле е полезно да се яде на ден за имунитета?
Калоричността зависи и от съдържанието на вода в продукта - колкото повече вода, толкова по-ниска е калоричността.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сок от кисели краставички - как влияе на кръвната захар
Най-малко калоричните зеленчуци
По правило зеленчуците съдържат малко калории и много фибри, вода и ценни хранителни вещества. Освен това зеленчуците са полезни за детоксикация на тялото.
Това са:
Още: Кардиолог: Каква е връзката между магнезия и сърдечното здраве
Още: Това е най-добрият чай за бързо заспиване
Маруля - 9 ккал
Краставица - 11 ккал
Праз - 13 ккал
Домат - 13 ккал
Аспержи - 13 ккал
Спанак - 15 ккал
Тиквички - 17 ккал
Моркови - 21 ккал
Броколи - 21 ккал
Карфиол - 13 ккал
Репички - 25 ккал
Лук - 26 ккал
Най-малко калоричните плодове
При плодовете въпросът е малко по-сложен, отколкото при зеленчуците, тъй като много плодове съдържат много въглехидрати, което значително увеличава тяхната калоричност. Най-малко калоричните плодове са:
Ябълки - 35 ккал
Ананаси - 33 ккал
Портокали - 31 ккал
Мандарини - 33 ккал
Ягоди - 26 ккал
Малини - 28 ккал
Червено френско грозде - 33 ккал
Боровинки - 57 ккал
Грейпфрут - 22 ккал
Диня - 18 ккал
Поради ниското си съдържание на калории, висока хранителна стойност и високо съдържание на витамини, зеленчуците и плодовете са отлична закуска.
Нискокалорични продукти
Въпреки че е доста лесно да намерите нискокалорични зеленчуци и плодове, има и други храни, за които може да се каже, че са и с ниско съдържание на калории. На първо място, млечните продукти са с ниско съдържание на калории, тъй като съдържат много протеини и малко мазнини. Такива продукти включват:
Обезмаслено мляко - 33 ккал
Суроватка - 26 кцал
Натурално кисело мляко без мазнини - 42 ккал
Кефир 2% мазнини - 50 кцал
Пост извара - 98 ккал
Яйчен белтък - 49 ккал
2% маслено мляко - 52 кцал
В допълнение към млечните продукти, постно месо, особено птици и риба, са добър източник на нискокалорични протеини. 100 грама пилешко или пуешко филе осигуряват само около 100 кцал и благодарение на високото си съдържание на протеини, то ще ви засити за по-дълъг период от време.