Профилът на липидния метаболизъм, т.е. концентрацията на общия холестерол, LDL, HDL и триглицеридите, е много важен при оценката на цялостното здраве. Тези стойности са от особено значение при оценката на сърдечно-съдовия риск, свързан с появата на заболявания като инфаркт или инсулт. Поради това е важно да следите нивото на холестерола си и, ако е необходимо, да предприемете подходящи стъпки за неговото намаляване.
Влиянието на нивата на холестерола върху развитието на здравословни усложнения е добре илюстрирано от скалата SCORE. Това е инструмент, който помага да се определи рискът от смърт през следващите 10 години в зависимост от пола, възрастта, систоличното кръвно налягане, концентрацията на общ холестерол и пушенето. Тази скала ясно показва, че тъй като общата концентрация на холестерол се повишава над желаното ниво, рискът от смърт през следващите години също се увеличава.
Какво ниво на холестерол е твърде високо?
Вече знаем, че твърде високите нива на холестерол имат сериозни последици за здравето. Но какво всъщност означава "твърде висок холестерол"? Ето нагледно:
общ холестерол < 190 мг/дл (1.9 гр/л)
HDL > 40 мг/дл за мъже и > 45 мг/дл за жени
триглицериди (TG) <150 мг/дл на гладно
Още: Кардиолог: Тези 9 плода свалят холестерола
LDL в зависимост от индивидуалния сърдечно-съдов риск:
<4 mmol/l – желателни стойности
4-5 mmol/l – гранични стойности
>5 mmol/l – болестно състояние
Индивидуалният сърдечно-съдов риск, т.е. вероятността от развитие на заболявания на сърцето и кръвоносните съдове (напр. инфаркт, инсулт, атеросклероза или хипертония), се оценява от лекуващия лекар въз основа на всички гореспоменати фактори.
Холестерол и атеросклероза
Нивото на LDL холестерола е ключов параметър на липидния профил и основната цел на лечението на дислипидемията. Това е състояние, при което има абнормни нива на липидите в кръвта. Липидите са мазнини като холестерол и триглицериди, които са важни за правилното функциониране на тялото. За съжаление неправилните им нива могат да доведат до здравословни проблеми, включително сърдечно-съдови заболявания като коронарна болест на сърцето, инфаркт или инсулт. Развитието на тези заболявания се улеснява от прогресията на атеросклерозата, т.е. растежа на атеросклеротичните плаки в кръвоносните съдове. Тези плаки са направени от, наред с други неща, холестерол. Той се транспортира в съдовете от LDL частици.
Доказано е, че интензивното понижаване на концентрацията на LDL обръща процеса на атеросклероза и следователно намалява риска от инфаркт или инсулт. Важно е, че в процеса на лечение на твърде висок холестерол е важно да се направят незабавни промени, за да се постигне най-ниското ниво на LDL възможно най-бързо и да се поддържа възможно най-дълго. Също така си струва да се отбележи, че няма такова нещо като твърде ниско ниво на LDL холестерол.
Как да се погрижите за липидния си профил и да намалите нивата на холестерола в кръвта?
Първата и основна стъпка в лечението на дислипидемията е промяна в начина на живот. Преди всичко се уверете, че имате подходящ хранителен режим и ниво на физическа активност, независимо дали се препоръчва и прием на лекарства. Диетата трябва да има подходящо, индивидуално подбрано съдържание на калории и да се състои от продукти, които са полезни за липидния профил.
Промените в диетата трябва да имат за цел да намалят консумацията на наситени и трансмазнини. Можете да ги замените с ненаситени мастни киселини или продукти, богати на диетични фибри от групата на въглехидратите. Струва си да се отбележи, че преминаването към моно- или полиненаситени мастни киселини води до по-добри резултати при понижаване на нивата на холестерола, отколкото преминаването към въглехидрати.
Източниците на ненаситени мастни киселини са предимно продукти от растителен произход, като растителни масла, ядки, семена, авокадо и бобови растения. Те също така съдържат мазнини, наречени фитостероли, които играят важна роля в регулирането на липидния метаболизъм.
*Тази статия има информативен характер. В случай на здравословен проблем или съмнение за такъв, се обърнете се Вашия лекар.