Американски учени установиха, че честата консумация на соево масло увеличава риска от болестта на Алцхаймер - най-честата форма на деменция и други психични заболявания, съобщава Endocrinology
Експерти от Калифорнийския университет проведоха експеримент върху лабораторни мишки. Към диетата им бяха добавени два вида масло: натурално и генетично модифицирано, тъй като се смяташе, че ГМО соята е по-здравословна от обикновената. Но резултатът от изследването е неочакван.
По време на експеримента учените установили, че соевото масло влияе върху функционирането на мозъка, включително неговия най-важен хормонален център - хипоталамуса. Един обикновен продукт, подобно на генетично модифицирания, променя активността на повече от сто гена в клетките си, някои от тях са свързани с производството на окситоцин или хормона на щастието. Сред променените клетки има такива, които са повлияли на развитието на невродегенеративни заболявания, включително болестите на Алцхаймер и Паркинсон.
5 златни правила за предпазване от деменция
Учените не успяват да установят кои компоненти на маслото причиняват този ефект. Изследователите подчертават, че мишките са получили продукта в концентрирани дози. В тази връзка диетолозите препоръчват ограничаване или дори пълно премахване на соевото масло от диетата - то също се оказа замесено в развитието на затлъстяване и диабет.
Други вреди от соевото масло
Редовната употреба на соево масло може да намали мъжката плодовитост и да намали обема на произведената сперма; съдържащите се в състава му олигозахариди предизвикват метеоризъм по време на ферментация.
Алергичните реакции към соевите продукти са доста чести, особено сред децата (около 30% от децата са алергични към соя поради съдържанието на соев лецитин).
Тиогликозидите в състава му имат отрицателен ефект върху щитовидната жлеза, честата консумация на това масло може да причини симптоми на хипотиреоидизъм и образуване на гуша.
Всяко соево масло (частично хидрогенирано, органично или генетично модифицирано с малки количества линолова киселина) може да причини клетъчна дисфункция: неврологични и метаболитни промени, свързани с аутизъм, болест на Алцхаймер, тревожност, депресия, затлъстяване, инсулинова резистентност, диабет тип 2 и мастна чернодробна болест .
Потенциалните рискове за здравето от консумацията на соево масло включват вреда от замърсени с токсични глифозат суровини (самите зърна) и високи нива на преработени омега-6 мастни киселини, които разграждат омега-3 до омега-6.
Учени откриха каква е връзката между щитовидната жлеза и деменцията
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!