Вероятно всеки знае за ползите от ябълките от детството, някои хора предпочитат ябълков сок. Интересни резултати от проучване, публикувани в American Journal of Clinical Nutrition, показват, че яденето на две цели плода дневно помага не само за свалянето на холестерола, но и за намаляване на риска от инфаркт и инсулт.
Още: Лекар: Тази напитка предпазва от скокове на кръвната захар
Още: Лекар: Болката в тази част на тялото издава проблеми с панкреаса
Ябълки за сваляне на холестерола
Същото изследване показва, че за такъв положителен ефект върху тялото трябва да изядете две ябълки, а не да пиете ябълков сок. В проучване с 40 души половината от тях са консумирали по два плода всеки ден в продължение на осем седмици, докато другата група е пила ябълков сок, който съдържа същото количество захар колкото в плодовете.
Лекар: Ябълките обострят тези заболявания
И двете групи са избягвали всякакви промени в диетата си, режима на упражнения, приема на лекарствата и други фактори на начина на живот и са записват всичко, което са яли и пили през този период. След няколко седмици пауза групите са си разменили местата и експериментът е продължил още осем седмици. Този тип проучване се нарича кръстосано изпитване и помага на изследователите да сравняват резултатите от различни методи върху едно и също лице, вместо да сравняват двама различни хора.
Още: Забравете за подутия корем: Естествено решение за по-добро храносмилане
Още: Лекар: Всеки четвърти, претърпял инсулт, е имал тези признаци
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Загубата на равновесие не винаги е безобидна! Ето кога да се притеснявате
Експериментът установява, че когато хората консумират цели ябълки, а не ябълков сок, нивата на холестерола в кръвта им са по-ниски. В резултат на експеримента изследователите стигат до извода, че съединенията, съдържащи се в целите плодове, играят важна роля за насърчаване на здравето на сърцето. Съдържащите се в целите ябълки фибри, полифеноли и антиоксиданти имат положителен ефект върху организма.
Плодовете съдържат много пектин, специфичен вид диетични фибри, които влияят върху нашия метаболизъм на мазнините. Пектинът, заедно с други видове фибри, е добър източник на храна за полезните бактерии в човешките черва, известни като микробиом.
Освен това тези плодове са богати на витамини А, С, В1, В2, РР и Е, както и на магнезий, фосфор, йод, желязо, селен, калий, калций, цинк.
Още: Лекар: Това е най-доброто време за обяд
Още: 11 зеленчука, които са богати на магнезий
Едно от полезните им свойства е намаляването на риска от развитие на диабет тип II, което се обяснява с наличието на полифенолни антиоксиданти в плода - кверцетин и флоридин. Противовъзпалителното вещество кверцетин помага при инсулинова резистентност, която е основен фактор за развитието на диабет. Смята се също, че флоридинът намалява абсорбцията на захар в червата и по този начин понижава нейните нива в кръвта.
Ябълковата кора съдържа антиоксиданта кверцетин, който помага за регулиране на имунната система и намаляване на възпалението. Кверцетинът може да има благоприятен ефект при лечението на алергични възпалителни заболявания като астма и синузит. Антиоксидантните ефекти на кверцетина могат да предпазят мозъка и нервите от оксидативно увреждане и да помогнат за предотвратяване на наранявания, които могат да доведат до мозъчни заболявания като болестта на Алцхаймер и деменция.
Прочетете също: Направете това с ябълките сега и следващата година ще ги берете в кофи
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!