Въпреки че бирата е алкохолна напитка, в умерени количества тя може да бъде полезна за човешкото тяло.
Още: Качамак - как влияе на холестерола и полезен ли е за сърцето
Още: Кардиолог: Пържете с това олио, сваля холестерола и пази кръвоносните съдове
Полезното свойство на бирата, за което дори не предполагате
Тази напитка съдържа хранителни вещества, които помагат за укрепване на костната тъкан. Американски учени заявиха, че чрез своите изследвания са установили, че е важно за здравето да се консумират определени видове бира.
Ръководителят на проекта проф. Чарлз Бамфорт споделя, че са изследвани сто разновидности на напитката с всички методи за тяхната обработка. Оказа се, че в пшеницата има много малко силиций.
Учени: Хората, които пият всеки ден бира, най-често се разболяват от това
Още: Лекар: Бира - как влияе на кръвната захар и подходяща ли е при диабет
Още: Лешников или сусамов тахан - кой е по-полезен за сърцето и холестерола
Най-много от този микроелемент се съдържа в ечемичната обвивка, от която преминава в течност под формата на ортосилициева киселина. На свой ред 50% от нея се усвоява от тялото. Освободеният силиций преминава в костната тъкан, укрепвайки я, а също така допринася за образуването на съединителна тъкан. При липса на този микроелемент калцият се усвоява слабо, а той също е необходим за нормалното функциониране на костите.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кое е най-полезното сирене?
Още: Ендокринолог: Дефицитът на този витамин поразява щитовидната жлеза
Изводът на учените е, че бира е източник на силиций в лесноусвоима форма. Точно този микроелемент помага за укрепване на костите, което намалява риска от заболявания като остеопороза, т.е. повишена чупливост на костите.
След като анализират количественото съдържание на силиций в различните видове бира, изследователите стигат до извода, че е по-полезно да се пият леки разновидности на напитката, които се приготвят на базата на ечемик и хмел. Тези видове бира съдържат най-големи количества от споменатия микроелемент – 56 мг на литър течност. Обяснението за този факт се крие в различните методи за термична обработка на светлото и тъмното пиво.
Учени: Хората, които пият бира в това количество, живеят до 90 години
Още: Как е правилно да се пие вода за отслабване?
Още: Защо през зимата ТРЯБВА да ядете повече банани?
За да се направи тъмна бира, ечемичните зърна трябва да бъдат изпечени, което води до загуба на хранителни вещества, включително силиций. Най-ниско съдържание на микроелемента - 6,4 мг на литър течност, се отбелязва в безалкохолната бира.
За финал учените споделят: "Ако искате да имате здрави кости, пийте пенлива напитка от леки сортове. В същото време не забравяйте, че прекомерната консумация на алкохол, независимо от неговия вид, вреди на здравето".
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!