Хидролози от университета в Мелбърн са установили, че глобалното затопляне значително е съкратило обема на водата, съхраняващ се в почвите, езерата, реките и снежната покривка. Тези промени може да доведат до необратими последици за селското стопанство и нивото на световния океан, сочат резултати от изследването им, публикувани в сп. Science.
Изводите
Тяхното проучване показва, че за последните 20 години Земята е загубила повече от 2 хил. гигатона влага - два пъти повече, отколкото топенето на ледовете в Гренландия за четири години.
Според учените, независимо от силните дъждове и дори наводненията, подпочвените води не успяват да се възстановят. Почвата е загубила способността да задържа влагата, което увеличава засухата и влошава условията за водене на селско стопанство. Според авторите преразпределянето на влагата може да повлияе върху въртенето на Земята. Преместването на масата променя оста й, което се изразява в лекото "поклащане" на планетата.
Снимка: iStock
Предупреждение
Още: "Грийнпийс" извади гигантски октопод пред Министерски съвет (ВИДЕО)
Специалистите предупреждават, че ако не се намалят емисиите на парниковите газове и не се промени подходът към използването на водата ситуацията ще се влошава. Нарастващите горещини изискват все повече ресурси за селското стопанство, а запасите от прясна вода стремително намаляват. Би било много трудно да се отстранят последиците от подобни промени в обозримо бъдеще.
Among its other effects, climate change is causing the tilt of the Earth's axis to change. Ice sheets melting across the planet released their water weight and the Earth's polar motion has stopped wobbling toward Canada, now wobbling toward England https://t.co/ParQ3Aibew pic.twitter.com/5mhjvj974D
— Massimo (@Rainmaker1973c) November 26, 2019
Учените се надяват, че работата им ще привлече вниманието към необходимостта от внимателното използване на водните ресурси.
Антропоцен - как хората се превърнаха в геоложка сила (ГРАФИКИ)