Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Учен разкри какво се случва с мозъка ни, когато ядем чесън

04 май 2023, 15:39 часа

Защо на пилоти, шофьори на камиони, диспечери на авиокомпании е забранено да ядат чесън преди работа? Това се дължи на въздействието, което този зеленчук оказва върху мозъка ни. 

Какво се случва с мозъка ни, когато ядем чесън?

Чесънът засяга мозъчните клетки, намалявайки скоростта на реакцията. До този извод стига ученият проф. Робърт Бек. Неговото изследване показва, че чесънът съдържа сулфанилхидроксилен йон, който може да се опише като токсичен за мозъка на бозайниците. По същата причина не се препоръчва прекомерна консумация на чесън от възрастните хора, тъй като това е най-краткият път към сенилната деменция.

"Разбира се, чесънът помага в борбата с вирусите. Но често по време на инфекция хората прекаляват с него. И в крайна сметка това води до стомашна язва, често с перфорация. Чесънът убива не само вирусите, но и стомашната лигавица", споделя специалистът.

Чесънът ще расте с големината на юмрук, ако точно сега го полеете с това

Ученият допълва, че наскоро са били открити антиагрегантните свойства на чесъна, които са известни на традиционните лечители от векове.

Чесънът разрежда кръвта, предотвратява образуването на кръвни съсиреци. Но наличието на заболявания като язва на стомаха или дванадесетопръстника може да направи употребата му фатална за хората. При наличие на язва чесънът може да причини вътрешно кървене, което понякога е фатално. Същите тези свойства на чесъна могат да повлияят негативно на сърдечно-съдовата система на човек, ако той вече има проблеми с нея.

В случая консумацията на големи количества от този зеленчук може да разреди кръвта и това да причини главоболие, световъртеж, гадене, аритмия, тахикардия. В медицинската литература дори са описани случаи на задушаване.

Най-добрият лек с чесън, който чисти кръвоносните съдове

Фитонцидите в чесъна, които убиват бактериите, всъщност са органични съединения, съдържащи сяра. При стайна температура тези съединения се превръщат в среда за размножаване на анаеробни бактерии, които причиняват заболявания като ботулизъм.

Това причинява хранително отравяне, което може да засегне нервната система. В някои случаи това заболяване може да бъде фатално.

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес