Скорошно проучване в Европейския съюз и Великобритания стига до заключението, че смъртните случаи, причинени от рак на дебелото черво, намаляват.
Още: Топ храни за здрави очи и защита срещу глаукома и катаракта
Още: Лекар: Това е най-доброто време за пиене на чай за отслабване
Милиони смъртни случаи са предотвратени
Според данните, обобщени в публикация на научното издание “Annals of Oncology”, 6,2 милиона смъртни случая в Европейския съюз и 1,3 милиона във Великобритания след диагностициране с онкологично заболяване са били предотвратени от 1988 година до днес. Проучването използва данните на Световната здравна организация за всички форми на рак.
Още: Единствената къща-музей на лекар в България (СНИМКИ)
Още: Трябва ли да се тревожите: Как влияе червеното вино на холестерола и кръвната захар
Още: Диабет под контрол: Тези храни ще ви помогнат да понижите трайно кръвната захар
“Спадът в смъртността от рак на дебелото черво е с 4,8% при мъжете и 9,5% при жените. Причините за този спад са намаляването на броя на пушачите, както и по-добрата диагностика и лечение”, казва пред ДВ Карло ла Векиа от Миланския университет, който е ръководил изследването. Най-голям спад в смъртността от това заболяване е отчетен сред хората над 70-годишна възраст. Но и като цяло се наблюдава тенденция на по-малко заболели и по-малко починали, казва Ла Векиа.
“Смъртността от рак на дебелото черво преди беше 50-60%, а сега е спаднала до 20-30%. Това е огромно постижение”, казва Михаел Бретхауер от Университета в Осло. Намаляването на смъртността се дължи на по-добрите хирургични техники при колоноскопия, при които раковата тъкан в долната част на червата и ректума се отстранява по хирургичен начин. За добрите резултати допринасят и по-ефективните медикаменти за лечение на рака, както и по-добрите методи за скрининг и ранно откриване на заболяването.
Още: Учени: Всички го ядем, но този зеленчук е най-коварен за тялото ни
Още: Неочакван щит срещу рак: Какво количество кафе може да е полезно
Случаите при по-младите растат
Проучването обаче открива, че смъртността е нараснала при хората на възраст под 50 години. При мъжете в Италия, Полша и Испания и жените в Германия скокът е с 5 до 7%, докато във Великобритания е с цели 26 на сто. "Наблюдаваме обратна тенденция при хората под 50 години – в значителна степен в Обединеното кралство, но и в други европейски страни. Можем да я обвържем с по-честите изследвания, които се правят, но и с по-високите нива на затлъстяване, което е рисков фактор", обяснява Карло ла Векия.
Още: Здравен съвет за деня, 22 януари: Лекар: Тези 4 храни са задължителни за отслабване
Още: България е държавата с най-голям процент болни от рак на дебелото черво в ЕС
Професор Бретхауер все пак успокоява, че общият брой на хората под 50-годишна възраст, които страдат от този вид рак, е изключително нисък и не бива да буди сериозни тревоги. "В медиите много се говори за увеличаване на случаите на рак на дебелото черво при младите, но ако погледнем абсолютните числа, а не относителния риск, процентът е много нисък", казва Бретхауер.
Смъртността сред германците под 50-годишна възраст например е 2,53 на 100 хиляди души, докато при тези на възраст над 70 години е 164 на 100 хиляди. "Ракът на дебелото черво е основно болест на напредналата възраст. Ето защо в развиващите се страни с по-младо население се наблюдава по-малка честота на заболяването", допълва Бретхауер.
Рискови фактори - цигари, алкохол, затлъстяване
Учените изреждат рискови фактори, които могат да повлияят на заболяването, макар да не е съвсем ясно какво точно го причинява, казва Бретхауер. Пушенето, затлъстяването и начинът на хранене са потвърдени като рискови фактори, но около тяхното влияние все още има въпросителни. "Затлъстяването е сериозен рисков фактор, но не толкова голям, колкото тютюнопушенето. Храненето също е от ключово значение, но доказателствата тук са много противоречиви. Например, вероятно няма връзка между червеното месо и рака на дебелото черво. Но всъщност не знаем точните механизми, които биха могли да причинят рак на ректума", посочва още експертът.
Още: Колоректален рак – бавен, но смъртоносен
Доклад на Световната здравна организация от декември 2023 година стига до заключението, че консумацията на алкохол е рисков фактор за рака на дебелото черво. “Етанолът се превръща в ацеталдехид. Той пък е генотоксичен и причинява увреждане на ДНК, което води до канцерогенни мутации. Ацеталдехидът променя и състава на чревния микробиом, което води до по-висока чревна пропускливост. Това, от своя страна, предизвиква възпаления, за които е известно, че увеличават риска от рак", казва Беатрис Лауби-Секретан, която ръководи програмата на СЗО за превенция на рака
Ограничаването или спирането на консумацията на алкохол може да осуети дългосрочните ефекти на алкохола върху организма, особено чрез намаляване на увреждането на ДНК, което може да се постигне в рамките на няколко месеца, казва Лауби-Секретан. Онкологичните заболявания са сериозен проблем за света, в който нараства средната продължителност на живота. Лауби-Секретан казва, че промените в начина на живот са най-ефективният начин за ограничаване на рисковете - “избягвайте тютюнопушенето, ограничете консумацията на алкохол и поддържайте здравословно тегло”, съветва тя.
Източник: Дойче веле
Още: 10% по-висока заболяемост от рак на дебелото черво у нас в сравнение с Европа