Диабет тип 2 е заболяване, което обикновено засяга хора на възраст над 45 години и се формира, когато тялото има висока резистентност към инсулин. Следните три действия повишават инсулиновата чувствителност и повишават вероятността да развиете диабет тип 2.
Още: Подходящо брашно за диабетици: Ползи при висока кръвна захар
Пренебрегване на закуската
Закуската е най-важното хранене за деня и има причина за това. Когато пропуснете закуската, кръвната ви захар ще се повиши значително дори повече, отколкото при всяко друго хранене.
Когато нивото на кръвната захар е по-високо, панкреасът трябва да отделя повече инсулин. По този начин той повишава чувствителността на тялото към него. След това гладът през деня кара човек да избира нездравословни продукти и да яде повече.
Не пропускайте закуската и се уверете, че ядете повече фибри, сложни въглехидрати и протеини.
Безсъние
Безсънието допринася за развитието на диабет тип 2. Умората, която човек изпитва от липса на сън, продължава през целия ден и стимулира глада, но също така и хормонални промени.
Ако човек спи по-малко от седем часа на нощ, тялото отделя по-малко инсулин и повече кортизол. Този хормон затруднява разграждането на глюкозата и следователно нивото на кръвната захар ще бъде по-високо.
Дефицит на витамин D
Витамините като цяло са здравословни. Липсата на витамин D ви излага на риск от редица заболявания, включително диабет тип 2. Проучванията показват, че хората, които имат достатъчно количество витамин D в тялото, са с 43 процента по-малко склонни да бъдат засегнати от това заболяване.
Продължителният дефицит на витамин D причинява нарушения на костната минерална маса и води до фрактури при деца и възрастни. Липсата на този витамин насърчава проблеми с костите и мускулите и може да допринесе за появата на остеопороза.
Още: Защо промените във времето влошават ревматизма и как да облекчим болката по естествен начин
Многобройни проучвания свързват дефицита на витамин D с депресия, сърдечни заболявания, имунни нарушения, инфекции и увеличаване на вредните клетки. Можете да го намерите в: яйчен жълтък, мляко, риба, сирене, бамя и боб.
Статията има информативен характер, ако имате въпроси по темата се консултирайте със специалист.