Един знак на челото издава по-висок риск от смърт поради сърдечни заболявания. Тази особеност е забелязана от кардиолози, които провеждат изследването в продължение на 20 години. Оксана Драпкина, академик на Руската академия на науките, директор на Националния изследователски център за терапия и превантивна медицина на Министерството на здравеопазването, коментира резултатите от проучването, представени на конгреса на Европейското дружество по кардиология.
В продължение на 20 години са били наблюдавани 3,2 хиляди здрави хора на възраст от 32 до 62 години към момента на началото на изследването. И накрая учените стигат до интересен извод: по броя и дълбочината на бръчките на челото, нехарактерни за възрастта, може да се съди за риска от смърт от сърдечно-съдови заболявания - тези, които имат повече от тях и са по-дълбоки, са с по-висок риск.
Бръчките на челото и по-висок риск от смърт поради сърдечни заболявания
Според Оксана Драпкина, участниците в експеримента са получили точки в зависимост от броя и дълбочината на бръчките на челото - от 0 (без бръчки) до 3 (много дълбоки бръчки). За 20 години 233 участници са починали от различни причини, от които 15,2% са имали 2-3 точки; 6,6 % - 1 точка, а 2,1% са нямали бръчки.
Хората от тази кръвна група са с най-висок риск от сърдечни заболявания
„Авторите на проучването установиха, че хората с бръчки, класифицирани като 1, имат по-висок риск от смърт от сърдечни заболявания, отколкото участниците без бръчки. Хората с бръчки от точки 2 и 3 са имали почти 10 пъти по-висок риск от смърт от сърдечно-съдови заболявания, отколкото участниците без бръчки - дори след коригиране на фактори като възраст, пол, образование, тютюнопушене, кръвно налягане, сърдечна честота, диабет и нива на липидите", споделя експертът.
Според експерти тази картина може да е свързана с оксидативния стрес, който участва както в стареенето на кожата, така и в развитието на атеросклероза. "Освен това кръвоносните съдове в челото са толкова малки, че могат да бъдат по-податливи на образуване на плака. Това означава, че бръчките може да са ранен признак на съдово стареене“, добави Оксана Драпкина.
Междувременно, както предупреждават изследователите, при оценката на сърдечно-съдовия риск не трябва да разчитате единствено на наличието или отсъствието на бръчки по челото. По-точни методи все още са измерването на кръвното налягане и нивата на холестерола.
Още: Тези проблеми с кожата издават сърдечни заболявания
Също така експертите съветват да се обърне внимание на 3 показателя:
- Инсулин - колкото по-ниско е нивото му, толкова по-висока е чувствителността към него, ако няма диабет. Високата чувствителност към инсулин е свойство на младия организъм. Оптималните стойности са 5 µU/ml и по-ниски.
- Гликиран хемоглобин - той отразява средната концентрация на глюкоза в кръвта през последните три месеца. Колкото по-ниско е нивото в нормалните граници, толкова по-добре (норма - от 4,8% до 5,9%).
- Високочувствителен С-реактивен протеин (CRP) - този показател отразява процесите на системно небактериално възпаление, което се основава на процеса на стареене. Колкото по-висок е този показател, толкова по-високо е нивото на биологично стареене на биохимично ниво. Колкото по-нисък е, толкова по-добре.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!