Гастроентерологът и хепатолог и д-р Нурия Дианова споделя, че пресните картофи са полезни за организма и най-вече за диабетиците като източник на витамини, микроелементи и фибри. Експертът споделя, че те са продукт, чиято вреда е до голяма степен митологизирана. Няма нужда да се страхувате от картофите, те съдържат много вещества, които са полезни за здравето - например магнезий, желязо, витамин В1, ниацин.
Още: Стевия: Как влияе на кръвната захар - ползи и противопоказания за здравето
Още: Хормонален корем - симптом на тези заболявания
Ползи от картофите за диабетиците
„Картофите също са с високо съдържание на калий, което е полезно за сърдечния мускул. Витамин В1 е дефицитен при съвременните хора, има го в пълнозърнестите продукти, а хората ядат малко от тях, защото храната е рафинирана“, отбелязва специалистът.
Това са най-здравословните картофи за диабетиците
Д-р Дианова изтъква и други предимства на картофите. Сравнявайки ги с хляба, експертът казва, че понякога е по-добре да ядете картофи. По-специално, те са предпочитани от диабетиците като продукт, съдържащ по-малко въглехидрати. Печени или варени картофи (особено охладени) са полезни за контрол на глюкозата, убеден е диетологът.
Още: Кардиолог: При висок холестерол - пуешкото или пилешкото месо е по-полезно
Още: Лекар: Първи симптом на рак на белите дробове, за който пациентите не предполагат
„Ако хлябът съдържа 40-60 грама въглехидрати на 100 гр, то картофите имат само 16-17 грама. Поради тази причина картофите са полезни за хора с диабет”, казва специалистът.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Съвет от кардиолог: Този прост сутрешен навик е ключът към здравото сърце
Диетологът обръща внимание и на факта, че картофите са по-добри от белия ориз - предимството им се обяснява с високото съдържание на магнезий, който е необходим за сърцето и нервната система, както и наличието на фибри, които имат благоприятен ефект върху червата.
В същото време лекарят посъветва да ядете картофи правилно - не трябва да ги пасирате или пържите. Освен това е важно да се контролира количеството на продукта. Хората с бъбречно заболяване трябва да се консултират с лекаря си относно консумацията на картофи, за тях може да е противопоказано.
Варените картофи съдържат несмилаеми компоненти, които набъбват в стомаха и по този начин ни пречат да ядем много. Освен това, благодарение на тези вещества, нивата на кръвната захар не се повишават дълго време след хранене. Тъй като картофите предпазват от рязко покачване на кръвната захар, човек се чувства сит за дълго време и не посяга към допълнителна порция храна. Така картофите се оказват полезни за отслабване и поддържане на теглото - разбира се, при условие, че не се консумират пържени или като част от висококалорични ястия.
Още: Признаци, че черният ви дроб се нуждае от детоксикация: Ето как да ги разпознаете
По колко пъти на ден трябва да се хранят диабетиците?
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар.